Fytoftóra/pleseň rajčiakov (škvrny na listoch rajčín, usychanie listov rajčín)

Najčastejším ochorením, ktoré postihuje rajčiny je fytoftóra/pleseň. Hnednúce listy a škvrny na plodoch sú prvým príznakom. Ako zasiahnuť?

Prejavy

Ochorenie vyvoláva huba Phytophthora infestans, rozšírenie podporujú výdatné zrážky, alebo zavlažovanie na listy a stonky. Prejavy sú na nadzemných častiach rajčiakov, na listoch sa objavujú hnedasté škvrny, neskôr vznikajú sivohnedé rozsiahle škvrny na povrchu plodov. Postihnuté plody sú znehodnotené. Ak nie je problém riešený, rastlina môže uhynúť.

Chemická ochrana

S postrekmi treba začať preventívne už v júni, následne v dvojtýždenných intervaloch. Počas daždivejšieho počasia treba paradajky striekať raz za týždeň. Použiť je možné prípravky Champion 50 WG, Polyram WG, Kuprikol 50.

Ekologická ochrana

Biologický ochranný prípravok proti hubovým chorobám Polyversum. Zvyšovanie odolnosti rastlín prostredníctvom prípravkov CuproTonic, Imunofol, Alginure. Všetky tieto prípravky aplikujeme preventívne podľa pokynov výrobcu.

Prevencia

Pestovanie rajčín na slnečných a vzdušných miestach, ideálne v redšom spone. Zalievanie podmokom, najlepšie v ranných hodinách, priemraná výživa, odstraňovanie listov s prvými prízkami choroby.

fytoftóra rajčiakov; hnedé plody; rajčiny; odumieranie plodov; škvrny na listoch; choroby rajčín; pleseň rajčiakov; pleseň zemiaková