Už ste vyskúšali založiť živý plot z buka?

  • 21.05.2017

Hoci buk na zimu opadáva, vytvára takú hustú spleť konárikov, že veľká časť listov medzi nimi zostane. Pocit súkromia máte preto aj v zime. Skvelo tlmí hluk premávky a funguje ako prirodzený filter ovzdušia – s každým listom odchádza aj množstvo prachu a smogu, ktorý sa na ňom usadil.

Buk ako živý plot

Veľkou výhodou je aj relatívne rýchly rast a fakt, že buk lesný je dlhoveká drevina. Skôr ako celkom zhodí listy, veľmi zaujímavo mení farbu. Najskôr naberajú jeho listy zlatohnedý tón, potom zhnednú čokoládovú farbu, takže máte živý plot, ktorý je navyše aj farebne premenlivý, a to v závislosti od ročného obdobia. To sa nedá povedať o živých plotoch z neopadavých ihličnanov.

Buk netrpí chorobami
Buk netrpí chorobami a výborne sa tvaruje.

Buk lesný bežne dorastá do výšky 25 až 30 m, čo je oveľa viac, ako na živý plot potrebujete. Výborne však znáša rez, takže živý plot z neho môžete tvarovať do výšky 2,5 až 3 m.

Pestovateľské nároky

Buk vyžaduje priepustné výživné pôdy s dostatkom vlahy, ktoré však nesmú byť podmáčané. Rovnako neznáša ani pôdy s kyslou chemickou reakciou. Viac sa mu darí v mierne zásaditých pôdach na vápencových podložiach. Jeho veľkou prednosťou je vysoká odolnosť voči teplotám – nízkym aj vysokým. Netrpí mrazom, takže ho môžete vysádzať aj vo vyšších polohách. Neprekážajú mu ani letné úpaly či vysoká teplota vzduchu. Výborne rastie na plnom slnku, ale aj v tieni.


Buk
V prvých rokoch potrebujú mladé rastliny zavlažovanie, potom si už buk nájde vodu aj sám.

Vysádzanie a starostlivosť

Pri zakladaní živého plota je dobré sadiť štyri sadenice na bežný meter. Spočiatku môžu mať sadenice trocha problém, pretože mladé buky sa ťažšie ujímajú, no keď sa objavia nové prírastky, máte vyhraté. Buk vás už nebude trápiť a pri dobrých podmienkach porastie rýchlosťou až 0,5 m ročne. Spočiatku bude bukový živý plot priehľadný, no po troch rokoch bežnej starostlivosti už dopestujete taký plot, ktorý vám dodá dostatočný pocit súkromia.

Tvarovateľný buk
Buk je úžasne tvarovateľný a možno z neho vytvarovať naozaj čokoľvek.

Aby sa plot rýchlo zahustil, zrezávajte ho dva- až trikrát do roka. Na radikálny rez je pritom najideálnejšie obdobie koniec marca, na bežný, udržiavací rez zasa polovica júna a potom začiatok septembra.

Odborník radí:
Aj z bežného buka sa dá dopestovať naozaj pekný živý plot. Ak ho však chcete mať skutočne originálny, môžete použiť napríklad dočervena sfarbenú odrodu buka Fagus sylvatica „Purpurea“.

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/ Shutterstock, archív

Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: buk | živý plot

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
Aj vo vašej záhrade môžete kosiť ako profesionál Aký je rozdiel v dávkovaní hnoja a kompostu? Abeceda bohatej úrody: 101 overených rád nielen pre začiatočníkov, 1. časť: A - G Riasogule – roztomilé rastlinky, ktoré pripomínajú vodné živočíchy Ako si vybrať a vysadiť stromy a kry predávané v kontajneroch a baloch Agapant africký očarí svojimi nádhernými guľovitými súkvetiami. Viete ako ho správne pestovať?