V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny

  • 16.05.2022

Konvalinky, pivonky, trojpuky, srdcovky, azalky a rododendrony, vistéria či tradičný orgován. To je len časť pestrej palety rastlín, ktoré kvitnú v máji.

Kvety v záhrade na jar

Jar sa v tomto mesiaci ukazuje v plnej nádhere, hoci v posledných rokoch sa už o tomto čase začína ohlasovať aj blížiace sa leto. Dokvitajú dvojročné rastliny a kvetmi pútajú posledné cibuľoviny, rozkvitajú trvalky a dreviny. Stále môžeme vysádzať a dopĺňať nové rastliny, teraz aj tie chúlostivejšie, exotické. Objavme najkrajšie kvitnúce druhy tohto obdobia a vyskúšajme aj menej tradičné letničky, práve je totiž čas výsadieb.

Hviezda mesiaca: Orlíček obyčajný ʻChrista Barlowʼ (Aquilegia vulgaris)

Orlíčky sú staré záhradné trvalky, ktoré sa pestujú pre veľmi pekné kvety. Zahŕňajú aj zaujímavé hybridy s netradičnými plnými kvetmi. Konkrétne táto odroda má modrasto fialové plné kvety, ktoré sú v porovnaní so základným druhom o niečo menšie. Ide o nenáročnú, hoci krátkovekú trvalku.

Veľmi dobre sa rozmnožuje samovýsevom. Pri jarnom čistení záhrady sme opatrní a ponecháme aspoň časť semenáčov. Orlíčkom vyhovuje polotienisté stanovište s mierne kyslou, humóznou a nevysychavou pôdou. Uplatnia sa v romantických, vidieckych, moderných aj prírodných záhradách. Pôsobivé sú v zmiešaných kvetinových záhonoch, kde pomyselnú štafetu kvitnutia neskôr preberú iné druhy.
v. × š.: 60 × 30 cm

Orlíček

Zákutia pod drevinami

V žiadnej záhrade by nemali chýbať dreviny. Aj plochy pod nimi môžu byť plné sviežej zelene. Ak ide o kvitnúce kry, môžeme vytvoriť pôsobivé spojenia.

Štedrec ovisnutý (Laburnum anagyroides)

Tento väčší ker alebo menší strom je neprehliadnuteľný práve na jar, keď kvitne. Má dlhé prevísajúce a žlté súkvetia, podľa ktorých sa nazýva „zlatý dážď“. Objavujú sa ešte pred rozvitím listov a sú podobné kvetom agátu, s ktorým je príbuzný. Ide o atraktívnu, ale jedovatú drevinu. Obľubuje slnečné stanovište, znesie aj suchšiu pôdu.
v. × š.: 5 × 3 m

Funkia ʻBlue Birdʼ (Hosta)

Atraktívny druh funkie s modrozelenými a mohutne pôsobiacimi listami, ktoré pútajú pozornosť už pri pučaní. Prosperuje v polotieni, s mierne vlhkou a humóznou pôdou. V lete kvitne fialovými kvetmi.
v. × š.: 50 × 40 cm

Štedrec, funkie a papraď
Štedrec, funkie a papraď

Papraď samčia (Dryopteris filix-mas)

Ide o tradičnú a často pestovanú papraď. Vytvára husto olistené porasty a sviežosť prináša prostredníctvom listov aj na problematické stanovištia. Potrebuje polotieň, mierne vlhkú a kyslejšiu pôdu, ale znesie aj bežnú záhradnú pôdu.
v. × š.: 80 × 50 cm

V prirodzenej harmónii

Rastliny sa v záhradách snažíme precízne usporiadať a vyhradiť im určité miesta. Často však zaúraduje príroda a našu snahu rýchlo zmarí. Niektoré rastliny napokon zahynú, iné sa rozšíria a ďalšie sa navzájom popreplietajú. Je potom zaujímavé sledovať, aké netradičné spojenia takto v záhrade vzniknú.

Hyacintovec britský (Hyacinthoides non-scripta)

Táto nižšia a pestovateľsky nenáročná jarná cibuľovina má menšie zvončekovité kvety. Výborne sa jej darí v polotieni, pod krami a stromami, kde sa rýchlo rozrastá. Obľubuje mierne vlhkú a výživnú pôdu.
v. × š.: 20 × 10 cm

Srdcovka a hyacintovec
Srdcovka a hyacintovec

Srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis)

Ide o tradičnú a obľúbenú záhonovú trvalku. Každoročne na jar vystavuje na obdiv svoje kvety v tvare srdiečok a sviežo pôsobiace listy. Najkrajšie kvitne na slnečných a polotienistých stanovištiach, ktoré sú chránené pred vetrom. Potrebuje vlhkejšiu pôdu.
v. × š.: 40 × 40 cm

Jarné hviezdy

Na jar kvitne veľké množstvo trvaliek, mnohé z nich sme však ešte pre naše záhrady „neobjavili“. Pritom sú nenáročné a každoročne bohato kvitnú. Kvety mnohých druhov pripomínajú menšie či väčšie hviezdičky, a tak sa záhon vďaka nim môže stať miestom „plným hviezd“.

Flox výbežkatý ʻClouds of Perfumeʼ (Phlox divaricata)

Ide o zaujímavý a menej pestovaný druh floxu s voňavými bledomodrými kvetmi. Potrebuje polotienisté stanovište s priepustnou a mierne vlhkou pôdou.
v. × š.: 20 × 20 cm

Flox a tiarella
Flox a tiarellaflox

Tiarella ʻWherry’s Foam Flowerʼ (Tiarella wherry)

Vďačná a rýchlo sa rozrastajúca pôdopokryvná trvalka. Z porastu sviežo zelených listov vyrastajú súkvetia zložené z menších bielych hviezdičkovitých kvetov. Darí sa jej v humóznej a vlhkej pôde.
v. × š.: 25 × 25 cm

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Výsledky hlasovania
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Viete, ako pestovať zornicu? Odborníčka radí, aký substrát vybrať, či je dôležitá veľkosť kvetináča a čo s ňou po odkvitnutí Exotické a návykové: Poznáte korenie SUMAC? Ak máte tráviace ťažkosti, pridajte si ho k obľúbeným koreninám Stonkový zeler sa pestuje podobne ako buľvový, semienka vysievame práve teraz