Veční nepriatelia

  • 27.06.2018

Do našej záhrady ich nikto nepozýval, a predsa sa s nimi delíme o jeden priestor. Poškodzujú úrodu, znepríjemňujú nám život, a čo je úplne najhoršie,  niektoré z nich prenášajú choroby.

Veční nepriatelia

O kliešťoch vieme, že môžu preniesť veľmi nebezpečný zápal mozgových blán. Preto je najlepšie kontaktu s nimi predísť a nedať im šancu infikovať našu krv. Ako sa však chrániť, keď sa v záhrade pohybujeme dennodenne? Existuje Protect Home – prípravok proti kliešťom a ďalšiemu obťažujúcemu hmyzu od spoločnosti SBM. Je to účinný koncentrát vyvinutý práve proti kliešťom, muchám a švábom.

Pôsobí ako kontaktný insekticíd a má rýchly účinok. Proti kliešťom sa odporúča postriekať v záhrade miesta nášho pobytu, ako sú terasy, altánky, pergoly či sedenia pod stromami, stany a prírodné ohniská. Protect Home – prípravok proti kliešťom a ďalšiemu obťažujúcemu hmyzu je možné kúpiť v 10 ml alebo v 50 ml baleniach.

Veční nepriatelia

Neprenášajú choroby, ale obťažujú

Častým problémom v chatách, v dome či na terase sú mravce. Tie okrem domácností škodia aj v záhradách, kde na kvitnúcich ovocných stromoch nahrýzajú kvetné puky alebo poškodzujú trsy jahôd. Listy vplyvom kyseliny mravčej žltnú a na okrajoch často skučeravejú. Plody, ak sa vôbec vyvinú, sú zakrpatené, väčšinou však napadnuté rastliny nekvitnú.


V úžitkových záhradách mravce škodia podkopávaním koreňov zeleniny a okrasných rastlín. Škodia aj tým, že na svojom tele a v tráviacom trakte roznášajú výtrusy moniliózy a chránia kolónie škodlivého cicavého hmyzu, najmä vošiek, lariev méry hruškovej, larvy aj samičky červov, predovšetkým puklice slivkovej. Mravce žijú v kolóniách a veľmi rýchlo sa rozmnožujú. Navyše majú veľmi dobre vyvinutý a citlivý čuch. Ako teda s nimi bojovať?

Ochrana rastlín v záhrade

Prostriedky proti mravcom

Nežiaduce mravce v budove ničí BAYER GARDEN – Gél na mravce®, čo je kvapalná insekticídna nástraha v tube. Zaberá na mravce (vrátane mravcov faraónskych) vyskytujúce sa v budovách alebo v ich najbližšom okolí. Nástraha je prijímaná ako potrava a zanášaná do hniezd. Pôsobí až 1 mesiac. Obsahuje Bitrex – horké činidlo, ktoré bráni necieľovým druhom, ako je pes, mačka či človek, skonzumovať nástrahu. Aplikuje sa celoročne.

Na výber sú aj ďalšie možnosti, ako je BAYER GARDEN – Granulovaná nástraha proti mravcom® či BAYER GARDEN – Nástraha (domčeky) proti mravcom®.

Bayer Garden nástraha (domčeky) proti mravcom® je určená na ničenie mravcov, ktoré sa vyskytujú v budovách (obytné domy, byty, prevádzky, sklady a pod.) alebo v ich okolí. Domčeky sú bezpečné pre domáce zvieratá. Nástraha ostáva účinná počas minimálne 4 týždňov a nezapácha. Nástraha je prijímaná ako potrava a robotnicami zanášaná do hniezd, kde pôsobí aj na ďalších členov kolónie (larvy a kráľovné), čím zlikviduje celé hniezdo.

Bayer Garden granulovaná nástraha proti mravcom® je určená na ničenie mravcov (mravec čierny a príbuzné druhy) v objektoch a v ich okolí. Mravcami je prijímaná ako potrava, ktorú si odnášajú do hniezd ako potravu pre ostatných členov kolónie. Má rýchly účinok (hniezdo je zničené do 7 – 14 dní od aplikácie) a má dlhodobý efekt. Vrecúško postačí na vyhubenie až 13 hniezd.

Protect Home granulovaná nástraha proti mravcom® ochráni byt, dom, chatu a okolie pred čiernymi, ale aj inými mravcami. Hubí všetky druhy mravcov na balkónoch, terasách, príjazdových cestách a chodníčkoch. Balenie vystačí až na 14 hniezd (10 g prípravku na 1 m2, kde žijú mravce, alebo 1 hniezdo).

Všetky uvedené nástrahy obsahujú Bitrex. Ide o horké činidlo, ktoré zabráni požitiu človekom alebo domácimi miláčikmi.

Veční nepriatelia

Nepriateľ trávnika a úrody

Krta netreba nijako zvlášť predstavovať, jeho činnosť dobre pozná každý záhradkár. Existuje množstvo ľudových receptov, ako s ním bojovať, no zväčša sú málo účinné. Odborníci preto vyvinuli prípravok, ktorý využíva dokonalý čuch krta a výrazne ho odpudzuje.

Veční nepriatelia

Kretox bariéra® je nový kvapalinový koncentrát, ktorý pôsobí rýchlo a účinne krta vypudí z trávnika. Ideálny čas aplikácie je po daždi, keď je pôda mokrá. Prípravok Kretox bariéra® možno kúpiť v 500 ml balení.

 

Zdroj:  PR článok spoločnosti SBM Life Science, s.r.o.

Tagy: kliešte | krt | krtince | mravce

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Muchovník: Superpotravina s protirakovinovými účinkami a živý plot v jednom Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce?
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny? Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky