Vyberte si do záhrady tie najkrašie kvety neskorej jari

  • 26.04.2018

Jar je v plnom prúde a práce v záhrade nám spríjemňujú krásnymi kvetmi mnohé vďačné druhy. Bez ohľadu na to, či ide o trvalky, kry alebo stromy, bez nich by to nebolo ono. Viete, kto sú títo galantní spoločníci, ktorých kvety nám v týchto dňoch zlepšujú náladu?

Vyberte si do záhrady tie najkrašie kvety neskorej jari

Ohrozená aristokratka

Pochádza z Kaukazu a má impozantné meno: korunkovka strakatá a korunkovka kráľovská. Tieto dva druhy sa v našich záhradách pestujú najčastejšie a spoznáte ich podľa nemenej impozantných kvetných kalichov.

Korunkovka

Praktické informácie

Korunkovka strakatá je okolo 40 cm vysoká hľuznatá trvalka, ktorá je vo svojom prirodzenom prostredí ohrozený druh. Rastie na močariskách a mokradiach, preto znáša sucho veľmi zle – hlavne v období, keď vybieha do kvetu. Na stanovišti však vydrží niekoľko rokov a netreba ju z pôdy po odkvitnutí vyberať ako klasické jarné cibuľoviny. Ak sa vám zapáčila, má ešte jednu výhodu. Hoci je teraz čas jej kvitnutia, jej hľuzy môžete kúpiť a sadiť práve teraz – na prelome apríla a mája.

Malý barón


Rododendron plazivý dorastá do výšky okolo 0,5 metra. Je však pyšný príslušník čeľade vresovcovitých a v tomto období to dáva jasne najavo. Určite si všimnete výrazne sfarbené kvety odrody ‚Baden Baden‛ či ‚Scarlet Wonder‛.

Rododendron

Praktické informácie

Rastie v tieni a polotieni a na sadení si dajte záležať. Jama by mala byť minimálne dvojnásobne taká veľká, ako je koreňový bal. Vyplňte ju substrátom na rododendrony a azalky a zmiešajte ho s lístím a ihličím. Zabezpečíte tak vzdušnosť a priepustnosť substrátu aj potrebné nízke pH. Rododendron nesaďte príliš hlboko a nezabudnite na bohatú, minimálne 5 cm hrubú vrstvu nástielky z drvenej kôry.

Posol východu

Kamzičník východný v týchto dňoch jednoducho neprehliadnete. Hoci sa táto húževnatá trvalka krčí pri zemi vo výške iba asi 35 cm, jej krásne žiarivé žlté kvetné úbory dodajú optimizmus aj najväčšiemu zachmúrencovi.

Kamzičník

Praktické informácie

Pritom je kamzičník naozaj nenáročný a rastie na slnku aj v polotieni, dokonca aj v ťažších ílovitých pôdach s občasným podmáčaním. Za výživnú, humóznu pôdu sa odvďačí kvetmi s priemerom až okolo 5 cm. Je skvelým spoločníkom pre prvosienky a ideálnym podrastom pre tulipány. Po odkvitnutí si ho môžete ľahko rozmnožiť delením a využitie nachádza aj v ľudovom liečiteľstve.

Čarovný ostrovan

U nás je už ako doma, bežne krášli parky či vidiecke záhrady. Aj v týchto dňoch žiari veľkými päťpočetnými kvetmi v nejednej záhrade. Dulovec japonský pritom pochádza z veľmi presne vymedzeného regiónu – z dvoch japonských ostrovov Honshu a Kjushu.

Dulovec

Praktické informácie

Dulovec patrí do čeľade ružovitých a vyhovuje mu humózna pôdy s neutrálnou chemickou reakciou. Dorastá do výšky len okolo 1 metra a má vzpriamené tŕnisté konáriky. Neúnavne kvitne až do začiatku leta a potom výrazné kvety vystriedajú plody podobné dule. Príjemne voňajú a sú vítanou pochúťkou pre operených návštevníkov. Dulovec znesie aj priame slnko, a ak ho zasadíte do kvalitnej pôdy, nemusíte ho viac prihnojovať.

Kráska z orientu

Pochádza z Japonska, Kórey a z Číny. Bežne ju poznáme pod názvom sakura. Jej vznešený habitus je v týchto dňoch oslavou nového života a spojením poetickej krásy a mystiky Ďalekého východu. V našich záhradách nenájdeme teraz krajší solitér.

Sakura

Praktické informácie

V dospelosti dosahuje výšku asi 8 metrov, preto je ideálnym stromom do malých záhrad. Kvitne v apríli a máji, najlepšie sa jej darí na plnom slnku. Jej výhodou je, že znáša pôdu so zásaditým pH. Najčastejšie sa vysádzajú dve jej nádherné odrody: ‚Amanogawa‛ a ‚Kanzan‛. Prvá má prísne vzpriamený vzrast a výšku do 6 m, s hnedým zafarbením listov na jeseň a so svetlo ružovými kvetmi na jar. Druhá je vysoká do 8 metrov, so žltým až oranžovým zafarbením listov na jeseň a so sýto ružovými plnými kvetmi na jar.

 

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Nenáročné, dlho a bohato kvitnúce, také sú rudbekie. Máte v záhrade týchto poslov leta? Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Vôňe majú vplyv na našu náladu, preto s nimi treba narábať citlivo. Ktoré aromatické rastliny si vybrať do záhrady? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať?