Vytvorte si z cyprušteka nepreniknuteľnú stenu

  • 07.05.2017

Cypruštek je ideálnou drevinou do živého plota. Ak má dostatok vody, nevadí mu plné slnko, ani znečistené ovzdušie. Rastie rýchlo a je nenáročný.

Živý plot z cyprušteka

Cyprušteky patria medzi najrozšírenejšie ihličnany v záhradách. Sú vždyzelené, husto rozkonárené a prirodzene rastú v tvare kužeľa so skloneným vrcholčekom. Ten je mimochodom aj prvé poznávacie znamenie, podľa ktorého môžeme cypruštek identifikovať.

Ďalším indikátorom je modrosivá zelená farba a vôňa, ktorú vydávajú konáriky, keď ich požmolíme medzi prstami. Relatívne rýchlo rastú, ich ročný prírastok predstavuje až 30 cm a dorastajú do výšky asi štyri metre.
Majú robustný vzhľad a vyniknú ako solitéry, aj ako živý plot. Sú veľmi tolerantné, vydržia mrazivé zimy a znesú aj plné slnko. Výborne sa mu darí v mierne kyslej pôde, preto pri vysádzaní pridávame kyslú rašelinu, substrát na ihličnany, alebo podrvenú kôru.

Cypruštek

Pestovanie živého plota

Na živý plot je priam ideálny cypruštek Lawsonov. Je však náročnejší na živiny v pôde a vyžaduje pravidelnú zálievku. Tvarovaný živý plot vysádzame do rýh, ktoré majú rovnakú hĺbku ako je rozmer koreňového balu rastliny. Cyprušteky vysádzame vždy iba s balom, nikdy nie voľnokorenné. Na bežný meter vysádzame maximálne dve rastliny, alebo na vzdialenosť 0,5 až 0,6 m.

Vhodné je slnečné alebo polotienisté, pred vetrom chránené stanovište s priepustnou, mierne vlhšou pôdou. Pri pestovaní ako živý plot vyžadujú cyprušteky pravidelný rez a hnojenie.

Cyprušteky

Ďalšie odrody

Cypruštek Lawsonov (Chamaecyparis lawsoniana) ‘Glauca’ má robustný guľovitý tvar a v dospelosti výšku len pár metrov. Odroda ‘Blue Surprise’ má v mladosti štíhly ihlanovitý tvar. Dorastá do výšky dvoch metrov. Ihličie má pri dostatku slnečného svetla oceľovosivé až modrasté sfarbenie. Cypruštek hrachonosný (Chamaecyparis pisifera) ‘Sun Gold’ má koncové konáriky sýtozelené so zlatožltými koncami a odrody ‘Filifera Aurea Nana’ má zaujímavú zlatožltú farbu ihlíc. Je nenáročná na živiny v pôde a veľmi otužilá.

Živý plot z cyprušteka

Odborník radí:
Cyprušteky výborne znášajú rez. Neustálym tvarovaním dokonca zahustia svoj vonkajší obvod, takže živý plot po rokoch vyzerá ako nepreniknuteľná stena.

 

Text: Martin Čurda, foto: archív
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Na návšteve: Inšpirujte sa záhradou, v ktorej si každý nájde to svoje
Veľká jarná súťaž - výhercovia Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Teplomilnú zeleninu vysádzame po "zamrznutých". Ako to urobiť správne a neskôr sa tešiť z úrody? Pestovanie cukiet a patizónov zvládnu aj začiatočníci. Toto je pre úspech kľúčové Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov 4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov