Prázdniny sú tu, no v záhrade je práce dosť. V júli sa staráme o budúcu úrodu, ošetrujeme rastliny, ktoré už odkvitli, a nezabúdame ani na tie, ktoré nám už poskytli plody.

Staráme sa o zeleninu
Dôležité je poskytnúť zelenine počas suchších a teplejších prázdninových dní dostatok vlahy. Zalievame podľa možnosti ráno priamo do oblasti koreňov. Snažíme sa čo najmenej zasiahnuť vodou listy. Dbáme aj na pravidelný prísun živín, náročná je hlavne plodová zelenina, no prihnojiť vhodným hnojivom na začiatku leta môžeme aj iné druhy.
Pri kolíkových paradajkách nezabúdajme na odstraňovanie zálistkov a poskytnutie pevnej opory. Myslime tiež na kyprenie pôdy okolo pestovanej zeleniny a odstraňovanie buriny. Dajme si tiež pozor, aby pôda v okolí paprík bola dostatočne kyprá. Využime tiež prednosti organickej nástielky a uplatnime ju ešte začiatkom leta.

Podporujeme bohatú úrodu a letné výsadby
Ovocné stromy, ktoré sú obsypané plodmi, naďalej výdatne zavlažujeme. Nepodceňme to najmä v teplejších a suchších obdobiach a nížinných oblastiach. Dostatok vlahy doprajme aj ovocným rastlinám v kvetináčoch, substrát v nich zvykne vysychať rýchlejšie.
Začiatkom leta môžeme ovocné rastliny aj prihnojiť vhodným typom hnojiva. Myslime aj na kvalitné podopretie stromov, ktoré majú v tomto roku o niečo vyššiu úrodu. V daždivejších obdobiach si tiež môžeme vysadiť ovocné rastliny s koreňovými balmi, novovysadené rastliny však budeme musieť v lete viac zavlažovať. Dôležité je tiež porasty pravidelne prezerať a v prípade zistenia choroby alebo škodcu včas zasiahnuť vhodným prípravkom.

Ošetrujeme rastliny po zbere úrody
Rastliny jahôd, z ktorých pozberáme plody, dôkladne ošetrime. Nezabudnime tiež na plytké skyprenie pôdy, zlikvidovanie buriny a dôkladné zavlaženie porastu. Nezanedbajme ani prihnojenie rastlín, práve ním môžeme významne ovplyvniť budúcoročnú úrodu. Ak sa nám niektorá z odrôd osvedčila, môžeme z nej získať nové rastliny tým, že necháme zakoreniť poplazy.
Po zbere plodov si našu pozornosť vyžadujú aj ríbezle. Keďže tieto ovocné dreviny rodia najviac na dvoj-, maximálne štvorročnom dreve, z kríkov ich úplne odstránime – odstrihnutím čo najbližšie pri báze, všetky najstaršie výhony. Po zbere úrody tiež odstráňme výhonky raz plodiacich malín, z ktorých sme plody už obrali.

Tvarujeme dreviny
Okrasnú časť záhrady tvoria bežne aj rôzne druhy drevín, či už opadavé, alebo vždyzelené listnáče, a tiež ihličnany. Jednou z dôležitých činností, ktoré majú za cieľ udržať príťažlivý vzhľad tejto zelene, je rez.
Jednotlivé druhy drevín majú na rez rôzne požiadavky a tie sa týkajú vhodnosti obdobia, kedy ho vykonávame. V lete sa môžeme pustiť napríklad do tvarovania týchto rastlín:
1. Vavrínovec
Začiatkom leta tvarujeme živé ploty z vavrínovca. Dobré je tiež skrátiť príliš dlhé výhony (nie cez listy) samostatne rastúcich jedincov, čím prispejeme k ich zahusteniu.

2. Bršlen
Niektoré druhy tejto vždyzelenej dreviny tvoria súvislý vždyzelený pokryv pôdy. Ak nechceme, aby bol takýto porast príliš vysoký, dohora rastúce výhonky pred letom odstránime.
3. Borievka
Tento ihličnan býva pestovaný aj v rôznych tvaroch, napríklad aj s korunkou v tvare gule. Začiatkom leta takýmto formám nezabudnime zastrihnúť novovyrastené výhonky.
Vyskúšajme
Ak v prvej polovici leta skrátime všetky nové výhony vistérie na dĺžku asi 20 cm, obmedzíme túto drevinu v raste a podporíme jej bohaté kvitnutie v nasledujúcom roku.
Režeme vajgelu
Táto drevina sa pestuje pre krásne kvety, ktoré sa na nej objavujú často v hojnom počte. Ak chceme, aby rastlina pôsobila vitálne a každoročne nádherne zakvitla, nemali by sme zanedbávať jej rez.
Tesne po odkvitnutí sa vyplatí vykonať presvetľovací rez. V rámci tohto zásahu odstrihneme čo najbližšie k báze kra všetky najstaršie výhony. Preč dávame aj tie, ktoré sa navzájom križujú, alebo sú poškodené. Nezabudnite tiež odstrihnúť konáre, ktoré ležia na povrchu pôdy, prípadne majú tendenciu vyrastať z bázy a zostať blízko povrchu pôdy.

Odstraňujeme odkvitnuté kvety
Hlavné obdobie kvitnutia mnohých trvalkových druhov je v júni alebo v prvej polovici júla. Ak však týmto rastlinám včas odstránime odkvitnuté súkvetia a doprajeme im dávku hnojiva, dočkáme sa ďalšej várky kvetov, hoci už o niečo menšej. Funguje to napríklad pri kocúrniku, šalvii alebo aj stračonôžke či lupíne.

Na čo ešte nezabudnúť?
Úžitková záhrada
- Začiatkom mesiaca stihneme výsev kríčkovej fazule. Plochu s vysiatymi semenami pravidelne zavlažujeme. Vysiať si môžeme aj cviklu, listové šaláty, čínsku kapustu.
- Vysádzame predpestované sadenice hlúbovín na jesenný zber. Vysadené rastliny pravidelne zavlažujeme a chránime ich pred škodcami. Vysádzať môžeme ešte aj zimné odrody póru.
- Pozberáme cesnak z jesennej výsadby. Vhodný čas je na to vtedy, keď začnú žltnúť spodné listy a nadzemná časť začne poliehať. Rovnako to platí aj pre zber cibule.
- Prihrnieme pôdu k rastlinám kríčkovej fazule, póru a, naopak, odhŕňať ju od buliev zeleru.
Okrasná záhrada
- Pravidelne kosíme, zavlažujeme a prihnojujeme trávnik.
- Nepremeškajme ani vhodný čas tvarovania živých plotov a myslime aj na odstránenie odkvitnutých kvetov levandule.
- Do polovice mesiaca vysejeme sirôtky, nezábudky a sedmokrásky. Vysievať tiež môžeme semená trvaliek.
- Odstraňujeme odkvitnuté kvety ružiam. Doprajme im tiež dostatok vlahy a dávku hnojiva.
- Priviažeme vyššie druhy letničiek a georgín k pevnej opore.
- Vysádzame vodné a pobrežné rastliny.
Galéria k článku
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada
Pestuje niekto z vas paprade? Su krasne, chcela by som ich v zahrade, avsak nema…