Čo spraviť, aby sa vás zima ani len netrúfla opýtať, čo ste v lete robili? Pečený čaj!

  • 28.08.2018

Keď sa zima opýta, poznáte to, ukážete jej kompóty, zeleninové zaváraniny, nakladané všetko možné, džemy, tinktúry, sirupy, nasušené bylinky aj sušené ovocie, no plná špajza. Načo sa vôbec pýta drzaňa jedna. Takže posledná bodka, ktorá jej vyrazí dych je univerzálne koncentrované leto vo fľaši – pečený čaj. 

Čo spraviť, aby sa vás zima ani len netrúfla opýtať, čo ste v lete robili

Leto vo fľaši

Na koncentrované leto budeme potrebovať prežiť aktívne leto v záhrade a naraz si zhromaždiť niekoľko druhov ovocia. Tie zo začiatku leta sa dajú použiť aj z mrazničky alebo sušené. Ak to má byť naozaj leto vo fľaši, chce to široké spektrum, niečo od konca júna po takmer september. Poďme na to.

Pečený čaj

Toto je mix len pre inšpiráciu, vaše leto môže byť úplne inak zmixované. Ale čítajte ďalej. V júni už zrejú ríbezle. Najprv červené, neskôr čierne. Celé leto mesačné jahody a veľkoplodé černice. Skoré jablká jakubky nasušené čakajú na voľné využitie. Augustová doména, slivky! Niečo čo už zaváňa koncom leta – arónia. Ideme upiecť čaj, aby zima nemala dôvod ani len pípnuť.

Recept na pečený čaj

Budeme potrebovať:

  • rôzne druhy ovocia, určite by nemali chýbať aj kyslejšie bobuľové druhy
  • zopár klinčekov
  • mletá škorica (prípadne zmes korenia do perníkov)
  • trstinový alebo obyčajný cukor
  • citrón

Škorica

Postup

Mrazené ovocie rozmrazíme za chvíľu na slnku, sušené ovocie len vytiahneme zo zásob, čerstvé oberieme a nakrájame, bobuľky môžeme nechať celé. Na menší plech sa hodí 1- 2 kg ovocia, na väčší maximálne 3 kg. Zmiešame ovocie s cukrom. Pomer cukru a ovocia 1:2 ak máte radi veľmi sladké. Ak nie, pokojne stačí 1:3, teda jeden diel cukru a tri diely ovocia (vlastne 1:4 bude tiež fajn, ale menej už by som neodporúčala). Pridáme vybrané koreniny.

Pečený čaj

Pripravíme plech. Nemusí byť vystlaný papierom na pečenie. Skúste fintu z pečeného džemu – vytrieť plech octom, nič sa neprilepí. Pripravenú ovocno-sladko-korenistú zmes nalejeme do pooctovaného plechu. Zhora položíme plátky citróna (ak je neznámej kvality bez kôry, no ideálne aj s kôrou).

Pečený čaj

Väčšina receptov na pečený čaj uvádza pečenie pri 220 stupňoch Celzia. Nie je nutné ísť do takých teplôt. Stačí začať prvých 15 minút na 200 stupňov kým to celé nezačne bublať a ďalších 30-45 minút na 150 stupňoch. Výhodou je, že by vám to nemalo „vykypieť“ ani prskať a rúra ostane bez ujmy. Občas premiešať. Ovocie pustí šťavu, je na vás, či necháte dlhšie piecť alebo kratšie. Hotové to bude v každom prípade prakticky bez roboty a relatívne rýchlo.

Pečený čaj

Hotový čaj pokvapkáme ešte citrónovou šťavou, prípadne, kto to nerobí pre decká, môže pridať trochu rumu, a za horúca nafľaškujeme. Na 5 minút hore dnom kým nechytí viečko a necháme pomaly vychladnúť.

Použitie

Pečený čaj

Na jednu šálku použijeme 2 veľké lyžice z fľašky. Zalejeme ako čaj vriacou vodou. Výsledkom je silno aromatický, dalo by sa povedať plnotučný, ovocný čaj aj s ovocím. Pre aróniu som mala jemnú obavu ohľadom chuti a jej prijateľnosti dieťaťom s vlastným názorom. No čaj prešiel aj týmto záťažovým testom.

Pečený čaj

Pokiaľ sa bude piecť približne hodinu, môže mať už tak hustú konzistenciu, že bude pripomínať džem. Teda niečo na polceste k džemu, čo otvára jeho možnosti využitia napríklad aj ako ovocný preliv na palacinky či vanilkovú zmrzlinu.

Pečený čaj

 

Text a foto: Martina Töröková

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - september 2022 Veľký sprievodca jesenným rezom: S nožnicami sa teraz vyberte nielen za malinami a ružami, ale i za týmito rastlinami Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Súťaž pre materské a základné školy: Vyhrajte ovocné stromy a kry, naučte deti milovať prírodu Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Drienky liečia žalúdočné problémy a upravujú nízky tlak. Ako ich pestovať a spracovať? Akými rastlinami vyplniť medzery medzi betónovými doskami chodníka? Vyskúšajte tieto Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Septembrový výber z vašich záhrad Včela medonosná možno nie je naším najdôležitejším opeľovačom. Poznáte tieto tvrdo pracujúce druhy?