Čo s jahodoviskom po zbere?

  • 18.06.2018

Ak nemáte celoročne rodiace jahody, tak zrejme už čoskoro dozbierate posledné plody. Po ich zbere začnú v rastlinách prebiehať procesy, pri ktorých sa diferencujú kvetné orgány a vytvárajú sa predpoklady pre úrodu v budúcom roku.

Čo s jahodoviskom po zbere?

Starostlivosť o jahodovisko v tomto období je preto veľmi dôležitá a rastliny si tak pripravíte na budúcu sezónu.

Vytrhajte burinu a polievajte

Ak sú jahody pod fóliou, je vhodné fóliu odstrániť, vytrhať burinu a keďže pôda je okolo rastlín ušlapaná, treba ju prekypriť. Pre uľahčenie okopávania je vhodné 2-3 dni pred prvými prácami pôdu poriadne vypolievať. Následné okopávanie by malo byť plytké (5-6cm), aby sa nepoškodili korene rastlín.

Doplnková závlaha po zbere má vplyv na úrodu v ďalšom roku. Preto na ňu nezabúdajte – podporí vývoj koreňov a listovej plochy.

Čo s jahodoviskom po zbere?

Kosiť, alebo nechať tak?

Niektoré publikácie odporúčajú jahodovisko po zbere pokosiť. Výsledky praktických skúšok ukázali, že v niektorých prípadoch je to naozaj užitočné, a to najmä ak ide o rastliny poškodené roztočníkom, alebo škvrnitosťou. Ak má kosenie vplývať na budúcu úrodu, je to potrebné spraviť veľmi rýchlo po poslednom zbere. Listy treba opatrne pokosiť tak, aby ste nepoškodili srdiečka rastlín. Po kosení je opäť veľmi dôležitá závlaha. Stále rodiace jahody samozrejme nekosíme, pretože by neskôr nemali plody.

Čo s jahodoviskom po zbere?

Nové sadenice

Ak potrebujete nové sadenice, dajte si zakoreniť mladé rastliny na poplazoch. Najvhodnejšie sú prvé, vyrastajúce najbližšie k materskej rastline, ostatné už nemusia byť rodivé. Dbajte na to, aby materská rastlina bola mladá a zdravá.

Ostatné poplazy sa odstraňujú nožom, nožnicami, alebo sa odseknú ostrou motykou. Odtrhávanie nie je vhodné, nakoľko sa tým poškodzujú novovznikajúce korienky na materskej rastline. V tomto čase sa totiž vytvárajú nad starými koreňmi nové, mladé, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri príjme živín a vody v ďalšom období. Pri raste týchto koreňov sa rastliny akoby nadvihnú, preto je tiež vhodné pri okopávaní zem k rastline čiastočne prihrnúť.

Jahody po poslednom zbere dobre prihnojte, nuž a potom už len čakajte na budúcoročnú úrodu.

Text: Michaela Horbanová
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Prečo žltnú mladé listy malín? 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Videli ste už bazu s tmavými listami? Jej krása a ostrý kontrast s bledými kvetmi vás očarí Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby?