Grmaník slivkový (zdeformované slivky, zdegenerované slivky)

Degenerované plody sliviek môže mať na svedomí ochorenie zvané grmaník slivkový. Čo pomôže?

Prejavy

Ide o hubové ochorenie, ktoré spôsobuje znetvorenie plodov sliviek. K napadnutiu dochádza na jar v období kvitnutia stromov. Z napadnutých kvetov sa tvoria deformované plody. Sú podlhovasté a pokryté belavým povlakom. Kôstka vo vnútri plodu nie je vyvinutá. Napadnuté plody postupne zo stromu opadávajú. Ochorenie sa častejšie vyskytuje za daždivejšieho jarného počasia a v chladnejších oblastiach.

Chemická ochrana

V lokalitách s predpokladaným výskytom tohto ochorenia treba vykonať aspoň jedno ošetrenie v období pučania (podobne ako pri kučeravosti broskýň) a aspoň ďalšie dve ošetrenia pred kvitnutím a tesne po odkvitnutí. Použiť možno prípravky Airone SC, Badge WG alebo Coprantol Duo. Prípravky nie sú dostupné v malospotrebiteľskom balení.

Ekologická ochrana

Napadnuté plody a vetvičky je treba včas odstraňovať a likvidovať, čím sa zníži riziko infekcie v ďalšej sezóne.

Prevencia

Pestovanie sliviek v osvedčených lokalitách, správny výber miesta, pravidelný rez, vhodný výživový režim a dôkladná kontrola drevín zameraná na choroby a škodce.

grmaník slivkový; znetvorenie plodov sliviek; deformovanie plodov; belavé plody; podlhovasté plody; opadávanie plodov; zdeformované slivky; choroby sliviek; slivky

Tagy: slivky