Sadzovitosť jabĺk (šedé škvrny na jablkách, špinavé jablká)

Šedé až čierne fľaky na jablkách, ktoré sa dajú pri umývaní jemne hubkou zotrieť spôsobuje hubové ochorenie sadzovitosť.

Prejavy

Ochorenie, ktoré sa okrem jabĺk vyskytuje zriedkavejšie aj na hruškách, spôsobuje parazitická huba Gloeodes pomigena. Typické sú tmavo hnedočierne škvrny na povrchu plodov. Škvrny majú nepravidelný tvar a s tým ako sú plody väčšie sú rozšírenejšie. K rozšíreniu prispieva aj vlhké počasie, nedostatok svetla na mieste rastu a zlé prúdenie vzduchu. Na kvalitu plodov choroba nemá výraznejší vplyv, ale napadnuté plody nie sú vhodné na skladovanie.

Chemická ochrana

Preventívne je možné použiť prípravky proti chrastavitosti jabloní, napríkald Polyram WG, Chorus 50 WG alebo Qualy 300 EC. Potláčajú aj toto ochorenie.

Ekologická ochrana

Udržiavanie presvetlenej koruny. Z ekologických prípravkov chorobe bránia napríklad Flora Vita Citro, NovaFerm Sirius, Imunofol či PREV-B2.

Prevencia

Nevyhnutné je dodržať medzi vysadenými stromami dostatočné rozostupy, potrebný je výber svetlého stanovišťa s kvalitným prúdením vzduchu, primeraný výživový režim, pravidelný zimný, prípadne aj letný rez a presvetľovanie korún, nezanedbávanie predjarného postreku.

sadzovitosť jabĺk; nepravidelné škvrny na plodoch jabĺk; škvrny na jablkách; jablone; choroby jabloní; tmavé škvrny na jablkách

Tagy: jablká | jablone