Pehovitosť jabĺk (hnedé škvrny na jablkách)

Hnedé škvrny zasahujúce do dužiny jabĺk - to je pehovitosť. Jedná sa o fyziologickú poruchu a riešenie je ošetrenie stromu vhodným hnojivom.

Prejavy

Ide o poruchu fyziologického charakteru. Príčinou je nedostatok prístupného vápnika v pôde. Problém sa opakuje v suchších a teplejších rokoch s minimálnym množstvom zrážok. Môže sa vyskytnúť u jedincov, ktoré sú pestované na pôdach výdatne hnojených maštaľným hnojom a trusom drobných domácich zvierat. Pehovitosť nepoškodzuje všetky odrody jabloní. Prejavuje sa na plodoch tmavozelenými preliačinami, pod nimi sú hnedé ostrovčeky odumretého pletiva dužiny.

Chemická ochrana

Nie je potrebná.

Ekologická ochrana

Proti pehovitosti je potrebné urobiť viac opatrení, najmä aplikovať listové hnojivá s vyšším obsahom vápnika, napr. Wuxal Calcium, Florasin Calcium Plus, Wuxal Aminocal, Fruton Ca, Zabraňujú vzniku fyziologickej škvrnitosti, tzv. pehovitosti na plodoch, zlepšujú hospodárenie s vodou a skladovateľnosť.

Prevencia

Výber odolnejších odrôd, precízny výber pestovateľské miesta, správny prísun vlahy, prihnojovanie a to aj doplnkové listovými hnojivami s vyšším obsahom vápnika, pravidelný rez jabloní, realizovanie prebierky plodov.

pehovitosť jabĺk; pehaté jablká; škvrny na plodoch jabĺk; škvrny na jablkách; hnedé škvrny na jablkách; horká škvrnitosť; choroby jabloní; jablone