Červce na hortenzii (Pulvinaria hydrangeae, biele škodce na hortenzii)

Hortenzie sú krásne, no ani ich choroby a škodce neobchádzajú. Veľmi často ich napáda červec Pulvinaria hydrandgeae. Červce však môžeme objaviť aj na iných rastlinách.

Prejavy

Dospelé jedince červca Pulvinaria hydrangeae si ľahko všimneme – majú veľkosť až 8 mm. Larvy a mladé samičky sú okrúhle, svetlohnedé, 3-4 mm veľké a sajú na mladých výhonkoch a spodnej strane listov. Dospievajú počas júna a vytvárajú až 4 mm dlhú schránku na vajíčka, pokrytú silnou vrstvou bielych voskových vlákien, do ktorej nakladú tisíce vajíčok a potom hynú. Silno napadnuté listy môžu opadávať. Vylučujú tiež medovicu a silno napadnuté rastliny sú potom náchylnejšie na rôzne choroby.

Červce môžeme objaviť aj na iných rastlinách. Najmä vždyzelené dreviny napáda červec čajovníkový.

Chemická ochrana

Ochrana je zložitá, pretože dospelce sú chránené štítom a schránka na vajíčka chránená voskovou vrstvou. Preto sa treba sústrediť najmä na ničenie lariev. Použiť možno niektorý z insekticídov – Karate Zeon, Decis Mega, Fast M, Mospilan 20 SP,… Do postrekovej kvapaliny pridáme aj zmáčadlo, napríklad Silwet.

Ekologická ochrana

Postrek z vratiča: liter vody, 20g sušenej vňate vratiča a 10 ml pomarančového esenciálneho oleja. Prevaríme, zriedime v pomere 5:1 a postrekujeme. Preventívne môžeme použiť prípravok FLORAVITA Citro.

Prevencia

Vhodné pestovateľské podmienky, primeraný závlahový a výživový režim. Pravdielný monitoring zdravotného stavu a v prípade výskytu problému jeho rýchle riešenie. Odolnosť rastlín môžeme zvýšiť preventívnym použitím postreku FLORAVITA Citro.

červec na hortenzii; biele chumáčiky na listoch; biele útvary na konárikoch; hortenzie; škodce na hortenzii; červce; biele škodce na listoch; biele škodce na hortenzii