Červce na hortenzii (Pulvinaria hydrangeae, biele červce na hortenzii)

Hortenzie sú krásne, no ani ich choroby a škodce neobchádzajú. Veľmi často ich napáda červec Pulvinaria hydrandgeae.

Prejavy

Dospelé jedince červca Pulvinaria hydrangeae si ľahko všimneme – majú veľkosť až 8 mm. Larvy a mladé samičky sú okrúhle, svetlohnedé, 3-4 mm veľké a sajú na mladých výhonkoch a spodnej strane listov. Dospievajú počas júna a vytvárajú až 4 mm dlhú schránku na vajíčka, pokrytú silnou vrstvou bielych voskových vlákien, do ktorej nakladú tisíce vajíčok a potom hynú. Silno napadnuté listy môžu opadávať. Vylučujú tiež medovicu a silno napadnuté rastliny sú potom náchylnejšie na rôzne choroby.

Chemická ochrana

Ochrana je zložitá, pretože dospelce sú chránené štítom a schránka na vajíčka chránená voskovou vrstvou. Preto sa treba sústrediť najmä na ničenie lariev. Použiť možno niektorý z insekticídov – Karate Zeon, Decis Mega, Fast M, Mospilan 20 SP,… Do postrekovej kvapaliny pridáme aj zmáčadlo, napríklad Silwet.

Ekologická ochrana

Postrek z vratiča: liter vody, 20g sušenej vňate vratiča a 10 ml pomarančového esenciálneho oleja. Prevaríme, zriedime v pomere 5:1 a postrekujeme. Preventívne môžeme použiť prípravok FLORAVITA Citro.

Prevencia

Vhodné pestovateľské podmienky, primeraný závlahový a výživový režim. Pravdielný monitoring zdravotného stavu a v prípade výskytu problému jeho rýchle riešenie. Odolnosť rastlín môžeme zvýšiť preventívnym použitím postreku FLORAVITA Citro.

červec na hortenzii; biele chumáčiky na listoch; biele útvary na konárikoch; hortenzie; škodce na hortenzii; biele škodce na hortenzii