Hortenziu kalinolistú režeme na jar. Ako na to?

  • 07.04.2021

Hortenzia kalinolistá (Hydrangea macrophylla) predstavuje výnimku z pravidla, že druhy kvitnúce na minuloročných výhonkoch sa majú zrezať po odkvitnutí.

Rez hortenzie kalinolistej

Kvety, ktoré vyrastajú na koncoch výhonkov z minulého roka, na rastline obdivujeme až do septembra. Na jeseň ich však nerežeme.

Vhodným obdobím na rez je jar, keď vypučia listy. Je to preto, lebo ich vetvičky sú skôr korkovité a nie drevité ako pri iných kroch a vnútri obsahujú väčšie množstvo vody. To predstavuje vyššie riziko namrznutia aj počas zimného obdobia.

Rezom na jeseň by sme vytvorili veľa rezných rán, cez ktoré by mráz mohol výhony a puky zničiť. Keď na rastline ponecháme odkvitnuté kvety až do jari, rastlinu tým ochránime.

Hortenzie

Odstránime suché súkvetia

Hortenzie sa v porovnaní s inými rastlinami prebúdzajú pomerne neskoro. Rezom odstraňujeme nielen odkvitnuté súkvetia, ale i slabo pučiace puky. Tým zacielime prúdenie miazgy do ponechaných silných pukov.

Puky hortenzií priliehajú na vetvu zvyčajne v pároch a obojstranne. Všimneme si, kde na vetvičke rastlina silno pučí, a nad týmto párom pukov výhon odstrihneme. Ak je rastlina hustá, môžeme odstrániť (vylomiť) aj výhon, ktorý pučí smerom dovnútra kríka. To nasmeruje energiu do jedného puku namiesto dvoch. Je to dobrá prevencia prehustenia.

Rez hortenzie kalinolistej

Ako rezať správne

Hortenzie režeme, aby príliš nezhustli. Rovnako aj preto, aby sa energia kra zacielila do tvorby nového silného obrastu a veľkých kvetov. Rez musí byť vyvážený. Ak ich skrátime príliš, síce vyženú silné výhony, no budú mať menej kvetov.

Zameriame sa na odstránenie suchých súkvetí z minulého roku s časťou stonky. Tiež vyrežeme tenké a slabé výhonky až nad pôdou. Odstránime tiež jeden až dva najväčšie a najstaršie konáre čo najnižšie, ako sa dá, aby sme podporili rast nových vetiev aj z bázy kra. Tieto ponecháme ďalšie dva až tri roky, na nich porastú nové súkvetia.

 

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: hortenzie | rez

Diskusie na tému článku