Krok za krokom: Jesenná výsadba stromčeka z kontajnera

  • 22.10.2021

Vhodné obdobie na výsadbu ovocných drevín nastáva po 15. októbri. Pokiaľ ide o stromy, vysádzať môžeme napríklad jablone, hrušky, slivky, višne, čerešne alebo ringloty.

Výsadba stromčeka

Vyberáme dreviny s koreňovým balom, ale aj bez neho, ktoré však musíme pred výsadbou vhodne upraviť.

Výsadba stromčeka z kontajnera krok za krokom

1. Výsadbová jama

Vykopanie jamy na výsadbu stromčeka

Miesto výsadby si dôkladne pripravíme. Vykopeme dostatočne veľkú výsadbovú jamu a jej dno skypríme na výšku rýľa. Na dno môžeme pridať preosiaty kompost.

2. Koreňový bal

Výsadba kontajnerového stromčeka

Drevinu vysadíme s neporušeným koreňovým balom, ktorý opatrne vyberieme z kontajnera. Ešte predtým substrát dobre zalejeme.

3. Voda

Výsadba kontajnerového stromčeka

Vlaha je predpokladom rýchleho zakorenenia. Vodu nalejeme do jamy pred zasypaním koreňov a nezabudneme stromčeku poskytnúť aj pevnú oporu. Nezabúdame na výsadbový rez.

Mladé stromčeky zalievame aj v zime. Využijeme na to dni bez mrazu.

 

Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať? Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Nehľadajte štvorlístok: Ďatelina lúčna upravuje trávenie, pomáha pri reume i pri kašli