Krok za krokom: Jesenná výsadba stromčeka z kontajnera

  • 22.10.2021

Vhodné obdobie na výsadbu ovocných drevín nastáva po 15. októbri. Pokiaľ ide o stromy, vysádzať môžeme napríklad jablone, hrušky, slivky, višne, čerešne alebo ringloty.

Výsadba stromčeka

Vyberáme dreviny s koreňovým balom, ale aj bez neho, ktoré však musíme pred výsadbou vhodne upraviť.

Výsadba stromčeka z kontajnera krok za krokom

1. Výsadbová jama

Vykopanie jamy na výsadbu stromčeka

Miesto výsadby si dôkladne pripravíme. Vykopeme dostatočne veľkú výsadbovú jamu a jej dno skypríme na výšku rýľa. Na dno môžeme pridať preosiaty kompost.

2. Koreňový bal

Výsadba kontajnerového stromčeka

Drevinu vysadíme s neporušeným koreňovým balom, ktorý opatrne vyberieme z kontajnera. Ešte predtým substrát dobre zalejeme.

3. Voda

Výsadba kontajnerového stromčeka

Vlaha je predpokladom rýchleho zakorenenia. Vodu nalejeme do jamy pred zasypaním koreňov a nezabudneme stromčeku poskytnúť aj pevnú oporu. Nezabúdame na výsadbový rez.

Mladé stromčeky zalievame aj v zime. Využijeme na to dni bez mrazu.

 

Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Ako vybrať ideálny vianočný stromček? Zistíte v najnovšom vydaní podcastu Záhrada Ozvláštnite si interiér a vyrobte si závesné areárium. Starostlivosť oň je vďaka správnemu výberu rastlín nenáročná