Ako preštepiť starý vinič?

  • 18.09.2022

Je možné preštepiť 20-ročný vinič? 

Modrá odroda viniča
Foto: Shutterstock

Preštepenie starej vinnej révy je možné, ale pomerne problematické. Vo veľkovýrobe sa vinič vrúbľuje na prelome decembra a januára v priestoroch s riadenou vlhkosťou a teplotou. Vonku priamo na kríku by to bolo možné v zime v januári alebo vo februári.

Ideálnou metódou je anglická kopulácia, čiže spojenie dvoch rovnako hrubých prútov s protijazýčkom. Ako druhú možnosť získania novej rastliny môžete použiť potápanie (jednoročný letorast „ponoríte“ do pôdy a do jesene či do ďalšej jari by mohol zakoreniť) alebo drevnatými odrezkami v zime.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Stanko
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Veľký sprievodca jesenným rezom: S nožnicami sa teraz vyberte nielen za malinami a ružami, ale i za týmito rastlinami Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu
Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť KVÍZ: Spríjemnite si sychravý jesenný deň a preverte si svoje vedomosti z oblasti rastlinnej ríše Rukola: Chutná v kuchyni, s množstvom vitamínov a minerálov, lieči srdce, kosti i pokožku Okrasné trávy sú útočiskom pre hmyz i drobné cicavce, ich semienka nasýtia vtáky. Máte ich už v záhrade?