Molica skleníková (biele mušky)

Rastliny v skleníku neraz ohrozujú malé biele mušky. Jedná sa o molicu skleníkovú. Prečítajte si, ako proti nej zakročiť.

Prejavy

Škodí cicaním rastlinných štiav, napáda izbové rastliny, rýchlenú zeleninu, jahody, šaláty alebo plodovú zeleninu. Vylučuje množstvo lepkavej medovice a dá sa ľahko identifikovať podľa toho, že po dotyku napadnutej časti vylietavajú drobné biele mušky.

Chemická ochrana

Postrek prípravkom Karate ZEON 5 CS, ideálne s opakovaním po 5 dňoch. Možno tiež použiť prípravok Mospilan 20 SP.

Ekologická ochrana

Použiť môžeme roztok so špeciálnym kokosovým mydlom Cocana, ktoré vysušuje vonkajšiu kostru tela škodlivého hmyzu a tak ho likviduje. V skleníku ešte existuje viac možností likvidácie, od vyvesenia žltých lepových doštičiek cez nasadenie prirodzených predátorov (dravých roztočov Amblyseius swirskii alebo parazitickej osičky Encarsia formosa) až po vydymenie skleníka prostriedkom Biodym skleník. Použiť môžeme aj výluh z paliny pravej: 300 g posekanej rastliny zalejeme 10 l vody, lúhujeme 4 dni, prefiltrujeme.

Prevencia

Pravidelné vetranie interiérov a skleníkov s rastlinami, zavlažovanie a primerané prihnojovanie. Priebežné odstraňovanie odumretých rastlinných častí aj z povrchu pôdy, inštalovanie žltých lepových doštiečiek.

molice; biele mušky; lietajúce mušky; lepkavá medovica; škodce v skleníku; skleník

Tagy: molice | skleník