Molička cesnaková (biele pásy na pažítke, biele škvrny na cibuli)

Dlhé belavé pásy na pažítke či cibuli naznačujú, že rastliny napadla molička cesnaková. Larvy vyžierajú v listoch chodbičky.

Prejavy

Samičky škodcu znášajú na jar vajíčka, z ktorých sa liahnu larvy. Larvy druhej generácie škodia až od septembra. Pôsobenie škodcu identifikujú napríklad na pažítke a cibuli dlhé belavé pásy. V mieste poškodenia je viditeľná blanka, ktorá pokrýva vyhryzené miesta. Larvy vyžierajú v listoch chodbičky od špičky listu až po srdiečko rastliny. Srdiečka rastlín neskôr môžu začať zahnívať.

Chemická ochrana

Proti škodcovi nie sú u nás registrované prípravky v malospotrebiteľskom balení.

Ekologická ochrana

Likvidácia napadnutých rastlín. Využiť možno bakteriálne produkty NovaFerm ORION, v koncentrácii 3 %, spolu s prípravkom BorOil, v koncentrácii 0,2 %.

Prevencia

Dodržiavanie optimálnych pestovateľských podmienok, redšie spony, kvalitná predpríprava pôdy, medziriadková kultivácia, primeraný závlahový a výživový režim, udržiavanie bezburinných porastov. Nezabúdať na striedanie plodín a optimálny osevný postup.

molička cesnaková; larvy v listoch cesnaku; larvy v listoch pažítky; poškodené srdiečka cesnaku; biele cestičky na pažítke; biele cestičky na cibuli; cesnak; škodce na cesnaku; škodce cibule; cibuľa

Tagy: cesnak | cibuľa | molice