Roztočec chmeľový (usychanie uhoriek, pavučinky na uhorkách, pavučinky na fazuli)

Usychanie listov na uhorkách môže mať na svedomí aj roztočec chmeľový. Ak objavíte pavučinky a drobné červené pavúčiky, s najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná práve o roztočca.

Prejavy

Škodca, ktorý patrí medzi pavúkovce sa vyskytuje na listoch mnohých rastlín. Niekedy je nazývaný červený pavúčik a voľným okom je zle viditeľný. Škodí na kultúrnych rastlinách aj burinách, z nich môže prejsť na pestované plodiny. Často ho nájdeme na uhorkách alebo fazuli. Výskyt spoznáme podľa výskytu pavučiniek. Rastliny poškodzuje tým, že cicia rastlinné šťavy a tým ich výrazne oslabuje.

roztocec chmelovy1

Chemická ochrana

Osvedčené je použiť kontaktné prípravky Mavrik 2f alebo Ortus 5 sc.

Ekologická ochrana

V skleníku je možné použiť komerčne dostupné dravé roztoče ako Phytoseiulus persimilis alebo Amblyseius californicus, prípadne parazitickú osičku Feltiella acarisuga. Pri dezinfekcii skleníkov je účinné vydymiť ich zapálením sírnych knôtov. Na vonkajšom záhone sa môžeme pokúsiť pri malom výskyte tohto roztoča znížiť jeho populáciu opatrným odstránením napadnutých listov (listy zasunieme do vrecúška a odtrhneme tak, aby nepopadali na zem). Použiť možno aj prípravok Neemazal.

Prevencia

Precízny výber pestovateľských plôch, ich striedanie, likvidácia burín, voľba redšieho sponu, primeraný závlahový a výživový režim.

drobné pavučinky na listoch rastlín; drobný červený pavúčik na rastlinách; roztočce; škodce uhoriek; uhorky; roztočec chmeľový