Ako sa ekologicky zbaviť molíc v skleníku?

  • 24.04.2021

Už roky bojujeme v skleníku proti malým bielym muškám a nevieme sa ich zbaviť. Na internete sme našli, že pravdepodobne ide o molice. Vždy na zimu zmiznú, ale v novom roku ich máme v skleníku zasa a skúsili sme už niekoľko druhov postrekov. 

Molice na kapuste

Vždy na zimu zmiznú, ale v novom roku ich máme v skleníku zasa a skúsili sme už niekoľko druhov postrekov. Striedame aj plodiny, v skleníku máme na striedačku paradajky, uhorky, papriky, gazánie aj tekvice. Skleník je nevykurovaný. Sused nám radí, aby sme v skleníku vymenili pôdu do hĺbky pol metra. Neexistuje iná možnosť? Ďakujeme!

Problematické molice

Molice sú jeden z najhúževnatejších a najčastejších škodcov v skleníkoch, ale aj vo fóliovníkoch či v interiéri. Napádajú papriky, paradajky, uhorky, baklažány, ale aj okrasné rastliny, ako sú fuksie či gazánie a mnoho izboviek.

Jedna samica je schopná naklásť stovky vajíčok a populácia molíc škodí tým, že saje rastlinné šťavy z rastlín a tým ich oslabuje. Škodí aj tým, že vytvára medovicu, ktorá je živnou pôdou pre čiernu hnilobu. Moliciam vyhovuje teplý, suchý „stojaci“ vzduch a keďže nemajú prirodzeného predátora v skleníku či vo fóliovníku, množia sa geometrickým radom a v pôde vždy prezimujú do ďalšej sezóny.

Molica skleníková

Zbavte sa molíc ekologicky

Podľa toho, ako škodce popisujete, máte zrejme pravdu a ak skutočne ide o molice, je to naozaj problém na viac rokov, ak boj s nimi zanedbáte (teraz nehovorím z osobnej skúsenosti, ale zo skúsenosti mojich rodičov). Tiež boli náchylní vymeniť pôdu, čo je dosť prácne a svojím spôsobom aj nákladné. Nakoniec vyskúšali niečo iné, a hoci to na prvýkrát hneď nevyšlo, druhý pokus bol úspešný a predtým zamorený nevykurovaný skleník z hliníkovej konštrukcie a polykarbonátových tabúľ je čistý ako ľalia.

Keďže im tiež nefungovali rôzne insekticídy, skúsili biologického predátora. Dôležité je však jeho načasovanie, ako vždy pri biologickom boji (zrejme preto im nevyšiel pokus číslo jeden).

Na molice totiž existuje parazitická osička, ktorá sa nazýva aj moličiar, a jej vedecký názov je Encarsia formosa. Je naozaj drobná, má len čosi cez pol milimetra a jej prínos tkvie v tom, že dospelé osičky kladú svoje vajíčka priamo do lariev molíc. Aktívne ich teda vyhľadávajú a do každej jednej nakladú vajíčka a stačí im len 20 dní! na to, aby v tele larvy molice absolvovali všetky vývojové štádiá a aby po tomto limite vyšli z už mŕtvych tiel lariev dospelé osičky Encarsia.

Jedna samica osičky pritom dokáže naklásť až 15 vajíčok za deň a za svoj krátky život dokopy až 300 vajíčok. Je to priam neuveriteľné a úžasné, s akou rýchlosťou a precíznosťou dokážu tieto drobné usilovné osičky Encarsia decimovať populáciu molíc. Nehrozia žiadne vedľajšie účinky, po vyhubení molíc populácia osičiek jednoducho prirodzene vyhynie, pretože nebudú mať kam ukladať svoje vajíčka a nepoložia tak základ ďalšej generácie.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Ing. Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

 

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Júl v okrasnej záhrade: Režeme levanduľu, rozmnožujeme vajgélie a staráme sa o ruže a hortenzie Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou? Orech čierny: Nedocenený strom s vysokou hodnotou, ktorý odolá aj vrtivke