10 možností, ako pomôcť živočíchom prezimovať

  • 07.12.2021

Prostredie v okolí mnohých záhrad je ľudskou činnosťou výrazne narušené. Keďže mnohé drobné živočíchy sú v záhrade našimi „spojencami“, má zmysel pomôcť im prezimovať.

Domček pre hmyz v záhrade

1. Rôznorodé skrýše

Vytvárame rôzne kôpky z lístia, stoniek, vetvičiek i dreva, kde sa budú môcť pred zimou poschovávať hmyz, drobné cicavce či obojživelníky. Buď ich umiestnime do rohu záhrady za záhony, alebo z nich, naopak, vytvoríme esteticky zaujímavý prvok, ktorý priznáme. Aj vtáci, ako je drozd, oriešok či červienka, sa v takýchto kôpkach radi prehrabú a vyberú si niečo „pod zub“. Záhradný odpad nespaľujeme, lebo spálime i množstvo hmyzu, ktorý je v ňom ukrytý.

2. Kúsok trávnika nepokosíme

Najmä ak máme väčšiu záhradu, môžeme na časti trávnika vynechať posledné jesenné kosenie. Vyššia tráva poskytuje úkryt pre množstvo hmyzu aj lienky. Nie je potrebné nechávať veľkú nepokosenú plochu, stačí aj jeden až zopár štvorcových metrov.

Jesenný trávnik

3. Nečistíme všetky záhony

Niektoré záhony, napríklad trvalkové, vyčistíme až na jar. Mnohé druhy hmyzu, napríklad lienky, pred zimou zaliezajú do odkvitnutých hlávok kvetov či dutých stoniek, je to pre ne vhodný suchý zimný prístrešok. Stehlíky či vrabce zase vyzobávajú semená rastlín, napríklad z nevädze, štetky či levandule.

4. Vyčistíme jazierko

Listy a iné rastlinné zvyšky vo vode uvoľňujú pri rozklade plyny. Ak ich necháme počas zimy v jazierku, môžu zabiť žaby zimujúce na dne. Vyčistenie jazierka pred zimou je prevenciou pred hromadením plynov vo vode, keď hladinu pokryje ľad. Povyberané zvyšky pred vyhodením do kompostu poprezeráme vo vedre a všetky nájdené živočíchy vrátime späť do vody.

5. Prikrmujeme vtáky

Vtáky, ktoré u nás zimujú, si musia denne hľadať potravu, aby nezahynuli. Pomôžu im aj kry s drobnými plodmi, napríklad kalina obyčajná, jarabina, hloh či skalník. Ak také ešte v záhrade nemáme, je čas vysadiť ich. Prikrmujeme aj rôznymi zakúpenými suchými zmeskami, prípadne lojovými guľami. Čím viac kalórií, tým lepšie, pretože im pomôžu prežiť studené noci.

6. Vrecia na pestovanie premiestnime do rohu záhrady

Ak sme na pestovanie používali aj vrecia so substrátom, nevysypeme ich na konci sezóny na záhon, ale sústredíme niekde v rohu a mierne zvlhčíme. Žaby majú rady takéto vlhké podmienky a môžu sa pred zimou do použitého substrátu zahrabať.

7. Pitný režim aj v zime

Vtáky sa aj počas zimy potrebujú napiť. Na hladine jazierka necháme plávať kus polystyrénu, zabraňuje zamrznúť celej hladine. Vymieňame či dopĺňame i vodu vo vtáčích napájadlách.

Napájadlo pre vtáky

8. Domček pre ježka

Keď sem-tam do záhrady zavíta ježko, je možné, že si domček všimne a bude ho využívať. Umiestnime ho do najtichšej časti záhrady, ideálne v tieni a vyplníme senom alebo slamou. Obložíme ho polienkami dreva, bude pôsobiť prirodzene.

9. Neobraciame kompost

Kopy kompostu poskytujú suché stanovište bez mrazov pre mnohé živočíchy od čmeliakov až po ježka. Preto kompost neobraciame ani nevyprázdňujeme až do apríla. Ak ho potrebujeme prehodiť, je lepšie rukami v hrubých rukaviciach a nie vidlami, ktorými by sme mohli zimujúceho živočícha zraniť.

10. Teraz nerýľujeme

Mnohé živočíchy, ako žaby, čmele, kukly motýľov, obojživelníky či slepúch, zimujú v pôde. Rýľovanie v tomto období ich môže vyhrabať či vyrušiť. Ak by sa tak stalo, opatrne ich vezmeme, položíme na pôdu a zakryjeme ľahkou vrstvou dobre rozloženého kompostu, aby sa mohli znovu zahĺbiť. Na konci zimy dáme preč vrchnáky z kompostoviska, bránili by vylietať napríklad čmeľom.

 

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - január 2023 Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Výsledky hlasovania Čemerica – vždyzelená trvalka, ktorá prekvapuje svojimi krásnymi kvetmi v zimnom období
Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Čo s krušpánom, ktorý zničila vijačka a prečo týmto drevom nekúriť? Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Zvyšky zeleniny nevyhadzujte! O pár dní z nich môžete mať čerstvú vňať Hľadáte niečo nové na túto sezónu? Tieto netradičné druhy zeleniny dopestujete aj v našich podmienkach Exotické a návykové: Poznáte korenie SUMAC? Ak máte tráviace ťažkosti, pridajte si ho k obľúbeným koreninám