4 jednoduché kroky k efektívnej starostlivosti o vaše drevo

  • 22.05.2024

Drevo patrí odnepamäti k jedným z najvyužívanejších stavebných materiálov. Jeho krása, sila a jedinečná štruktúra vynikajú v akomkoľvek priestore, a keď sa oň správne staráte, vydrží vám celé dekády.

Efektívna starostlivosť o drevo
Foto: Shutterstock

Každý jeho druh má svoje špecifické vlastnosti, vzhľad a využitie. Kým dub alebo mahagón sú ideálne na výrobu nábytku či podláh, z mäkších typov dreva, ako napríklad borovica či smrek, sú skvelé dekoračné predmety, obklady, bežné konštrukcie alebo iné stavebno-stolárske výrobky.

Ak ste však už niekedy minimálne raz prišli s drevom do kontaktu zrejme viete, že hoci veľa vydrží, aj ono má svoje Achillove päty. Jednou z nich je vlhkosť a s ňou spojená deformácia jeho štruktúry či hniloba a tvorba plesní, ktorých sa už zbavuje trochu ťažšie. Je preto dobré poznať spôsoby, ako svoje drevené povrchy ochrániť pred vonkajšími vplyvmi a udržať ho dlhodobo pevné a krásne, ešte skôr ako ho postihne jedna z vyššie spomenutých katastrof.

V boji s nimi vám rozhodne pomôžu kvalitné lazúry, laky a špeciálne oleje či napúšťadlá. Každý z prípravkov má svoje prednosti a určité vlastnosti, a ich výber závisí od toho, na čo budete drevo používať a kam ho plánujete umiestniť.

Nie ste si istí, čo vlastne potrebujete? Ste na správnom mieste a veľmi radi vám túto dilemu objasníme.

Tenkovrstvá lazúra Drevolux Decor
Tenkovrstvá lazúra Drevolux Decor Foto: archív Chemolak a.s

Lazúry na drevo

Priehľadná alebo polopriehľadná lazúra chráni drevo pred poveternostnými vplyvmi, UV žiarením a vlhkosťou. Jej úlohou nie je drevo zakryť ako to robí farba, ale oživiť jeho prirodzený vzhľad a umožniť mu vyniknúť. Povrch ošetreného dreva je hodvábne matný a príjemný na dotyk, lazúra prenikne intenzívne do hĺbky materiálu a účinne ho chráni pred starnutím.

Najrozšírenejšie a najobľúbenejšie sú  tenkovrstvé lazúry, ktoré sa ľahko udržiavajú. Druhou kategóriou sú hrubovrstvé tzv. lakové lazúry, ktoré dokážu drevo lepšie chrániť ale sú náročnejšie na údržbu/obnovu náteru. Na trhu sú bežne dostupné tieto výrobky na rozpúšťadlovej alebo vodnej báze a to samozrejme závisí podľa preferencií spotrebiteľa. Ekologické výrobky sa už kvalitou dotiahli na syntetické produkty resp. ich v mnohých veciach aj predbehli.

DREVOLUX DECOR alebo DREVOLUX AQUADECOR sú cenovo dostupné a osvedčené lazúry s obsahom prírodných zložiek. Oba tieto produkty poskytujú kvalitnú ochranu a dekoratívny efekt pre drevo, pričom DREVOLUX AQUADECOR je ekologickejšou voľbou vďaka svojej vodou riediteľnej formulácii. Výber medzi týmito dvoma produktami bude závisieť od preferencií týkajúcich sa ekologického vplyvu, zápachu pri aplikácii a ďalších špecifických potrieb každého Vášho projektu.

Lazúra na drevo Drevolux Aqua Decor
Lazúra na drevo Drevolux Aqua Decor Foto: archív Chemolak a.s

Oleje na drevo

Tento typ povrchovej úpravy sa využíva na ľahko aplikovateľnú ochranu, zvýraznenie prirodzenej krásy dreva a zároveň olej drevu umožňuje voľne dýchať. Olej na drevo sa vstrebáva do hĺbky, dodáva materiálu určitý lesk a textúru a poskytuje dokonalú povrchovú úpravu väčšinou na sezónu, ktorá odolá bežnému opotrebovaniu ale musí sa pravidelne obnovovať. Aj preto patrí medzi obľúbenú voľbu majiteľov domov, chát alebo stolárov.

Rada DREVOLUX ponúka špeciálne oleje určené na ochranu a skrášlenie drevených povrchov, vrátane terás a iných drevených konštrukcií. DREVOLUX Olej na terasy je špeciálne navrhnutý pre exteriérové drevené povrchy, najmä terasy a podlahy ale vhodný je zároveň aj na záhradný nábytok, pergoly a iné drevené konštrukcie vystavené vonkajším podmienkam ak chcete ekologický produkt na vodnej báze.

Zvýrazňuje prirodzenú textúru a farbu dreva. Poskytuje matný povrch, ktorý neodráža svetlo a dodáva drevu prirodzený vzhľad. Pri obnove náteru nie je potrebné starý náter odstraňovať, stačí drevo očistiť a naniesť novú vrstvu oleja. Možno ho aplikovať štetcom, valčekom alebo handričkou. Pred aplikáciou je dôležité, aby bol povrch dreva čistý, suchý a zbavený nečistôt.

DREVOLUX Olej na drevo je univerzálny rozpúšťadlový ošetrujúci olej s obsahom prírodných olejov vhodný pre interiérové aj exteriérové drevené povrchy, ako sú nábytok, obklady, záhradný nábytok, ploty, drevené fasády a iné drevené konštrukcie. Dobre preniká do dreva, zaisťuje hĺbkovú ochranu a znižuje riziko praskania a deformácie. Rovnako ako pri oleji na terasy, údržba je jednoduchá a pri obnove náteru nie je potrebné starý náter odstraňovať. Stačí drevo očistiť a naniesť novú vrstvu oleja.

Drevolux olej na terasy
Olej na terasy Drevolux Foto: archív Chemolak a.s

Laky na drevo

Je to bežný typ bezfarebnej povrchovej úpravy, ktorá drevu poskytuje ochranu a zlepšenie vzhľadu. Vytvára na povrchu vrstvu, ktorá chráni drevo pred poškodením, opotrebením a vlhkosťou.

Lak na drevo je bežne dostupný v lesklom alebo matnom prevedení  – to všetko podľa preferencií používateľa. Použiť ho môžete na zlepšenie vzhľadu rôznych typov dreva, vrátane masívu, drevotrieskových dosiek, preglejky a iných materiálov na drevenej báze.  Nanáša sa pomocou štetca, valčeka alebo striekaním a aplikovať ho môžete na vonkajšie aj vnútorné drevené povrchy.

Nová rada výrobkov DREVOLAK obsahuje rôzne typy lakov na vodnej aj rozpúšťadlovej báze, ktoré sú vhodné pre interiér aj exteriér. Lodný DREVOLAK U 1066  je vhodný aj do vlhkého prostredia a polyuretánový DREVOLAK U 1053 je zasa vhodný aj na namáhané povrchy ako sú podlahy a parkety. Vodou riediteľný DREVOLAK V 1220 má zasa atest aj na detské hračky a nábytok. Vybrať si tak dokáže naozaj každý. Aplikácia je naozaj jednoduchá.

Drevolux lazúry na drevo
Lazúry na drevo Drevolux Foto: archív Chemolak a.s

Napúšťadlá

Tieto špeciálne prípravky nielen zlepšia vzhľad dreva, ale postarajú sa aj o jeho hĺbkovú dlhodobú ochranu. Používajú sa pred aplikáciou akýchkoľvek iných lakov, olejov či voskov a ich primárnou funkciou je vsiaknuť hlboko do dreva a poskytnúť mu tak trvanlivú ochrannú vrstvu, ktorá ho chráni pred plesňami, hubami a škodcami, napríklad termitmi alebo tesárskymi mravcami.

Napúšťadlo na drevo sa aplikuje štetcom alebo striekaním, nanáša sa rovnomerne a starostlivo, aby sa zabránilo vzniku neestetických škvŕn. Po aplikácii ho nechajte do dreva poriadne vstrebať a vyschnúť.

DREVOLUX Forte a DREVOLUX Forte Plus sú ochranné nátery na drevo, ktoré sa používajú na prevenciu a ochranu drevených povrchov pred škodcami, hubami, plesňami a vlhkosťou. Tieto produkty sú obľúbené pre svoju účinnosť a dlhotrvajúcu ochranu. Dostupné sú v bezfarebnom alebo jemne tónovanom prevedení pod tmavšie odtiene nasledujúceho produktu nakoľko by sa nemali používať samostatne.

Produktová rada Drevolux
Produktová rada Drevolux Foto: archív Chemolak a.s

Cítite sa o čosi múdrejší, ale stále si nie ste celkom istí, čo vlastne potrebujete a ako presne jednotlivé produkty aplikovať, prípadne ako sa o svoje drevené povrchy ďalej starať? Odborníci z CHEMOLAK-u vám veľmi radi poradia s akoukoľvek dilemou. Produktová rada DREVOLUX na rôzne typy drevených povrchov je zároveň skvelou voľbou pre každého domáceho majstra, či už ste začiatočník alebo dlhoročný kutil.

Všetky spomínané produkty sú dostupné v sieti predajní U MALIARA, v špecializovaných predajniach farieb a lakov po Slovensku a taktiež na novom eshope www.umaliara.sk.

Galéria k článku

Zdroj: PR článok CHEMOLAK a.s.

Tagy: drevo | lazúra | náter

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Kávová usadenina ako riešenie na všetko? 5 dôvodov, prečo ju v záhrade nepoužívať
Kávová usadenina ako riešenie na všetko? 5 dôvodov, prečo ju v záhrade nepoužívať
Kedy je správny čas na zber cesnaku?
Kedy je správny čas na zber cesnaku?
9 overených spôsobov, ako sa zbaviť slizniakov v záhrade
9 overených spôsobov, ako sa zbaviť slizniakov v záhrade
Júl v zeleninovej záhrade: Čo ešte môžeme sadiť a vysievať?
Júl v zeleninovej záhrade: Čo ešte môžeme sadiť a vysievať?
Prečo vyhlásili petržlen v roku 2023 za jedovatú rastlinu? 6 vecí, ktoré ste možno o ňom nevedeli
Prečo vyhlásili petržlen v roku 2023 za jedovatú rastlinu? 6 vecí, ktoré ste možno o ňom nevedeli
4 videonávody, ako si uviazať cesnak
4 videonávody, ako si uviazať cesnak
Júl v zeleninovej záhrade: Čo ešte môžeme sadiť a vysievať?
Júl v zeleninovej záhrade: Čo ešte môžeme sadiť a vysievať?
Kedy je správny čas na zber cesnaku?
Kedy je správny čas na zber cesnaku?
Záhrada v júli neoddychuje! Čo by sme mali stihnúť do konca mesiaca?
Záhrada v júli neoddychuje! Čo by sme mali stihnúť do konca mesiaca?
4 videonávody, ako si uviazať cesnak
4 videonávody, ako si uviazať cesnak
Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť
Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť
Celý národ im hovorí mirabelky, ale je to čosi iné. Názov tohto ovocia ste možno ešte nepočuli!
Celý národ im hovorí mirabelky, ale je to čosi iné. Názov tohto ovocia ste možno ešte nepočuli!