5 nápadov na ekologické nádoby na priesady

  • 28.01.2022

Do februára už nie je ďaleko a preto sa môžeme nachystať na predpestovanie priesad. Čo keby sme to tento rok urobili inak, ako po minulé roky? Viac originálne a hlavne ekologicky.

Priesady bazalky, výsevy do papierových kelímkov a obalov

Ušetríme tým pár eur, prírodu a zároveň využijeme veci, ktoré by inak skončili v koši alebo v kompostéri. Máme pre vás tipy na ekologické nádoby na priesady.

Muffinové košíčky

V košíčkoch sa dajú nielen upiecť voňavé muffiny, ale aj dopestovať priesady. Skvelé je, že môžete využiť akékoľvek muffinové košíčky – papierové, silikónové aj tie plechové. Výhodou tých papierových je, ich môžete v čase výsadby vložiť do pôdy priamo s obalom, keďže papier sa rozloží. Výhodou tých ostatných je možnosť ich opätovného využitia v záhrade alebo v kuchyni. Použiť môžeme aj použité papierové muffinové košíky.

Muffinové košíčky

Tekvica

Zostali vám zabudnuté tekvice z jesennej výzdoby v pivnici alebo záhrade? Výborne! V žiadnom prípade ich nevyhadzujte. Vysejte do nich semienka rastlín. Použiť môžeme klasickú tekvicu alebo tú okrasnú. Vnútro tekvíc vydlabeme, naplníme substrátom, semienka vysejeme a hotovo. Do pôdy vkladáme spolu s tekvicovým obalom, ktorý sa rozloží a zároveň poslúži ako výdatný zdroj ekologického hnojiva pre rastliny.

Lufa

Áno, čítate dobre, aj z lufy je možné vyrobiť ekologické nádoby na priesady. Táto všestranná rastlina z čeľade tekvicovitých má bohaté využitie v kuchyni, kozmetike a dokonca aj v záhrade. Na priesady použijeme jej usušené vnútro, ktoré pred použitým namočíme, vnútro rozstrihneme, odstránime a môžeme siať. Rovnako ako vyššie spomínané ekologické nádoby na priesady, aj tie z lufy vkladáme rovno do pôdy.

Lufa

Kokosová škrupina

Z kokosových škrupín môžeme vyrobiť nielen kŕmidlo pre vtáctvo, ale aj ekologické nádoby na priesady. Keďže sa kokosové škrupiny rozkladajú dlhšie, v tomto prípade pripravené priesady vkladáme do zeminy bez nich. Kokosové škrupiny sa pre svoj výdatný obsah pridávajú do záhradníckych substrátov. Preto sú ako stvorené na výrobu ekologických nádob na priesady.

Citrusové šupy

Ďalším nápadom na ekologické nádoby na priesady sú šupy z citrusov. Na menšie rastliny môžeme použiť citrónové a pomarančové, na väčšie šupy z grepu či dokonca pomela. Sú praktické a rovnako ako väčšina ekologických nádob na priesady, aj ich môžeme sadiť rovno do pôdy. Je lepšie vybrať eko ovocie, ktoré nie je ošetrené chemickými postrekmi, alebo ho aspoň pred použitím poriadne vyumývať.

Viac tipov na výsevy trochu inak nájdete v článku: Dajte šancu veciam aj druhýkrát alebo Kam vysiať semienka?

Text: Dana Račko
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť
Teplomilnú zeleninu vysádzame po "zamrznutých". Ako to urobiť správne a neskôr sa tešiť z úrody? 4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny Je rozdiel v pestovaní klasickej a ázijskej hrušky?