5 nápadov na ekologické nádoby na priesady

  • 28.01.2022

Do februára už nie je ďaleko a preto sa môžeme nachystať na predpestovanie priesad. Čo keby sme to tento rok urobili inak, ako po minulé roky? Viac originálne a hlavne ekologicky.

Priesady bazalky, výsevy do papierových kelímkov a obalov

Ušetríme tým pár eur, prírodu a zároveň využijeme veci, ktoré by inak skončili v koši alebo v kompostéri. Máme pre vás tipy na ekologické nádoby na priesady.

Muffinové košíčky

V košíčkoch sa dajú nielen upiecť voňavé muffiny, ale aj dopestovať priesady. Skvelé je, že môžete využiť akékoľvek muffinové košíčky – papierové, silikónové aj tie plechové. Výhodou tých papierových je, ich môžete v čase výsadby vložiť do pôdy priamo s obalom, keďže papier sa rozloží. Výhodou tých ostatných je možnosť ich opätovného využitia v záhrade alebo v kuchyni. Použiť môžeme aj použité papierové muffinové košíky.

Muffinové košíčky

Tekvica

Zostali vám zabudnuté tekvice z jesennej výzdoby v pivnici alebo záhrade? Výborne! V žiadnom prípade ich nevyhadzujte. Vysejte do nich semienka rastlín. Použiť môžeme klasickú tekvicu alebo tú okrasnú. Vnútro tekvíc vydlabeme, naplníme substrátom, semienka vysejeme a hotovo. Do pôdy vkladáme spolu s tekvicovým obalom, ktorý sa rozloží a zároveň poslúži ako výdatný zdroj ekologického hnojiva pre rastliny.

Lufa

Áno, čítate dobre, aj z lufy je možné vyrobiť ekologické nádoby na priesady. Táto všestranná rastlina z čeľade tekvicovitých má bohaté využitie v kuchyni, kozmetike a dokonca aj v záhrade. Na priesady použijeme jej usušené vnútro, ktoré pred použitým namočíme, vnútro rozstrihneme, odstránime a môžeme siať. Rovnako ako vyššie spomínané ekologické nádoby na priesady, aj tie z lufy vkladáme rovno do pôdy.

Lufa

Kokosová škrupina

Z kokosových škrupín môžeme vyrobiť nielen kŕmidlo pre vtáctvo, ale aj ekologické nádoby na priesady. Keďže sa kokosové škrupiny rozkladajú dlhšie, v tomto prípade pripravené priesady vkladáme do zeminy bez nich. Kokosové škrupiny sa pre svoj výdatný obsah pridávajú do záhradníckych substrátov. Preto sú ako stvorené na výrobu ekologických nádob na priesady.

Citrusové šupy

Ďalším nápadom na ekologické nádoby na priesady sú šupy z citrusov. Na menšie rastliny môžeme použiť citrónové a pomarančové, na väčšie šupy z grepu či dokonca pomela. Sú praktické a rovnako ako väčšina ekologických nádob na priesady, aj ich môžeme sadiť rovno do pôdy. Je lepšie vybrať eko ovocie, ktoré nie je ošetrené chemickými postrekmi, alebo ho aspoň pred použitím poriadne vyumývať.

Viac tipov na výsevy trochu inak nájdete v článku: Dajte šancu veciam aj druhýkrát alebo Kam vysiať semienka?

Text: Dana Račko
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - január 2023 Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Výsledky hlasovania Čemerica – vždyzelená trvalka, ktorá prekvapuje svojimi krásnymi kvetmi v zimnom období
Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Čo s krušpánom, ktorý zničila vijačka a prečo týmto drevom nekúriť? Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Zvyšky zeleniny nevyhadzujte! O pár dní z nich môžete mať čerstvú vňať Hľadáte niečo nové na túto sezónu? Tieto netradičné druhy zeleniny dopestujete aj v našich podmienkach Exotické a návykové: Poznáte korenie SUMAC? Ak máte tráviace ťažkosti, pridajte si ho k obľúbeným koreninám