Dajte šancu veciam aj druhýkrát alebo Kam vysiať semienka?

  • 06.03.2019

Konečne je vo vzduchu cítiť jar a s prvými lúčmi slnka sa tešíme na to, ako si vysejeme prvé semienka priesad, ktoré neskôr zasadíme do záhrad. Pred začatím výsevov si zvykneme nachystať rôzne črepníky a nádoby. Kde všade zvyknete zasiať svoje priesady?

Dajte šancu veciam aj druhýkrát, alebo kam zasiať priesady?

V dnešnej uponáhľanej dobe si niekedy nestihneme uvedomiť, že často krát robíme veci automaticky. Akonáhle myslíme na to, že potrebujeme zasadiť priesady, vytiahneme z pivnice na jar všetky voľné črepníky a zasejeme do nich nakúpené a pripravené semienka. Ak sa ale na chvíľku zastavíme a popremýšľame, zistíme, že aj sadenie priesad vieme zabezpečiť ekologickejšie a ešte k tomu si v niektorých prípadoch aj uľahčíme neskoršie presádzanie do záhrady.

Dajte šancu veciam aj druhýkrát, alebo kam zasiať priesady?

Dajte šancu starým novinám

Ak aj v dnešnej online dobe stále obľubujete klasické čítanie novín, určite sa potešíte, že ich môžete po ich prečítaní ekologicky využiť. Každý záhradkár si na jar sadí prvé priesady a tak sa aj obyčajné noviny môžu stať skvelým pomocníkom pri výseve semienok. Stačí novinový papier poskladať do tvaru malého hrantíka. Ak sa vám podarí pri tom nepoužiť žiadne lepidlo alebo kancelárske spinky, o to lepšie. Videopostupov na výrobu takýchto hrantíkov je na internete viac, postupovať môžete napríklad podľa tohto:


A keďže je takéto origami skladanie dosť náročné, podobný no oveľa jednoduchší papierový hrantík si ukážeme v článku nižšie pri papierovej rolke.

Škrupinka z vajíčka je tiež skvelým kvetináčom

Pri vyrábaní hrantíkov z novinového papiera sa treba trošku pohrať. Ak vám to veľmi nejde, použite o niečo jednoduchší, no rovnako efektívny trik na prvé výsevy. Doprajte si na raňajky vajíčka. Okrem toho, že vám dodajú množstvo energie na sadenie, zužitkujete predovšetkým ich obal, škrupinku. Pokúste sa škrupinku ponechať aspoň polovičnú. Vznikne vám tak ideálny malý priestor na výsev semienok. A ako bonus môžete takúto priesadu vysadiť do záhrady aj so škrupinkou.

Dajte šancu veciam aj druhýkrát, alebo kam zasiať priesady?

Ani obal na vajíčka nezostane nepovšimnutý

Keď už máte prvé priesady zasiate v novinových hrantíkoch a v škrupinách od vajíčok, využite ešte aj obal na vajíčka. Aj ten je predsa rozložiteľný a praktický na výsadbu. Nemusíte nič skladať ani šúpať. Stačí nasypať do priehradky substrát určený na výsev priesad a pravidelne zalievať. Akonáhle budú priesady pripravené na vysadenie do záhrady, stačí si jednotlivé časti odstrihnúť a zasadiť aj spolu s papierovým obalom do zeme. Samozrejmosťou je používanie papierových obalov, nie tých plastových.

Dajte šancu veciam aj druhýkrát, alebo kam zasiať priesady?

Papierová rolka

Niečo podobné, ako hrantík z novín, je aj hrantík z rolky od kuchynských utierok alebo toaletného papiera. Skladanie je o niečo jednoduchšie. Stačí zospodu rolky nastrihnúť 4 zárezy, ktoré zahneme smerom do stredu. Tým vytvoríme z jednej strany uzavretý valec, ktorý naplníme substrátom a vysejeme semienka. Vysádzanie je opäť jednoduché, celý ho zasadíme do zeme.

Hrantík z rolky z toaletného papiera

Citrusové šupky

Chrípkové obdobie je v plnom prúde. Dopĺňate si vitamíny citrusovým ovocím? Za žiadnu cenu nevyhadzujte citrusové šupky. Okrem toho, že sa dajú ekologicky využiť naozaj rôznorodo, ako sme už písali nedávno v článku 8 tipov na využitie citrusových šupiek, dajú sa do nich tiež vysievať semienka.

Výsev do šupky od citrusov

Citrón alebo pomaranč prerežte napoly, dužinu zužitkujte v kuchyni a šupku naplňte substrátom. Zasejte semienka a čakajte na presadenie priesady spolu s citrónovou šupkou do záhrady.

 

 

Text: Zuzana Mišotová
Foto: autor, Pixabay
Video: youtube.com

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Nenáročné, dlho a bohato kvitnúce, také sú rudbekie. Máte v záhrade týchto poslov leta? Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať? Nehľadajte štvorlístok: Ďatelina lúčna upravuje trávenie, pomáha pri reume i pri kašli Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade