5 trvaliek babieho leta, ktoré rastú v záplave neskorých slnečných lúčov

  • 19.09.2019

Aby sa predviedli v plnej paráde, čakajú na dni, keď sa teplota na teplomeroch ustáli nad 20 °C a listy na stromoch sa nepohnú. Astra, rebríček či machovka svojím vzhľadom prinášajú potešenie a radosť do posledných slnečných dní babieho leta. 

Ružový kvet rebríčku

Vytrvalá astra

Astra pochádza z Číny. Vďaka kríženiu rôznych druhov a odrôd máme na výber širokú farebnú paletu kvetov. Tie môžu byť sfarbené od bielej cez svetloružovú, sýtoružovú, ružovofialovú, fialovú až po fialovomodrú. Niektoré druhy vydržia v záhone až do prvých zimných mrazov. Iné odrody astier nám môžu narásť aj do výšky až 80 cm, nižšie odrody majú od 10 až 20 cm. Môžeme ich pestovať spolu s inými kvetmi v zmiešaných záhonoch, kde výborne ladia s ostatnými druhmi neskorého leta.

Fialové astry

Vedeli ste, že…

… vzhľadom na konečnú veľkosť a mohutnosť astier by sme nemali vysádzať viac ako tri až štyri rastliny na štvorcový meter? Aj keď v čase vysádzania sú astry malé priesady, nezabúdajme na to!

Mohlo  by vás zaujímať: Kedy vysádzať chryzantémy a astry

Výstredná machovka

S obľubou sa pestuje hlavne vo vidieckych záhradách. Trvalá okrasná rastlina púta pozornosť v záhrade aj počas zimy, pretože oranžové mechúriky si aj po uschnutí rastliny zachovajú svoj tvar a farbu. Po čase ich farba vybledne, stáva sa priesvitnou a vnútri žiari malá červená bobuľa – plod. Ten je vitamínovo bohatý a chutný. Machovka ja teda nielen krásna, ale aj užitočná a na jej úrodu sa oplatí čakať.

Machovka čerešňová

Vedeli ste, že…

… machovka čerešňová (Physalis alkekengi) je známa aj pod ľudovým názvom židovská čerešňa?

Pálivé papričky

Skvostom v záhrade sa stávajú aj rastliny, ktoré svojimi plodmi prinášajú úžitok a zároveň spestria jej záhony. Medzi také patria chilli papričky. Ak ich chceme pestovať len na okrasu, tak si vyberáme menšie a farebnejšie odrody so zaujímavým tvarom a bohatou úrodou. Nemajú žiadne špeciálne pestovateľské nároky. Postačí im teplo, voda a veľa svetla. Ak im doprajeme pri vysádzaní substrát bohatý na živiny, môžeme sa tešiť na dokonalý efekt a veľkú úrodu.

Chilli papričky

Vedeli ste, že…

… jednou z najštipľavejších odrôd je ‘Naglah‘, kríženec ‘Bhut Jolokia‘ a ‘7 Pot Douglah Brown‘? Je kompaktnejšieho, menšieho vzrastu a plody majú po dozretí čokoládovohnedú farbu.

Rozmarný rebríček

V súčasnosti je v záhradných centrách na výber veľa odrôd okrasných rebríčkov, ktorých kvety majú rôzne sfarbenie. K mimoriadne atraktívnym patria odrody červenooranžovej farby ‘Safran‘, žltej farby kvetu ‘Coronation Gold‘ či svetloružovej farby ‘Aplle Blossom‘. Pestovanie tejto mrazuvzdornej trvalky má veľa výhod. Kvitne do skorej jesene, je nenáročná a dopestovať si ju môžeme aj sami zo semienka. Rebríček vysádzame na slnečné záhony, ale znesie aj vlhké a sčasti pritienené stanovište.

Ružový rebríček

Vedeli ste, že…

…. rebríček je vhodný aj na rez do vázy? Vysoké odrody, dorastajúce okolo 80 cm, však potrebujú v záhone oporu.

Elegantná imperata

Zaujímavý kontrast s inými rastlinami vytvára kombinácia s dekoratívnou imperatou valcovitou (Imperata cylindrica). Táto okrasná tráva dáva prednosť slnečnému stanovišťu a dobre priepustnej pôde. Vo vánku sa vlní a jemne šuští, a tým spríjemňuje pobyt v záhrade nielen počas leta, ale i zimy. Dokonale vynikne aj ako solitér a do každého exteriéru vnesie originalitu a zvláštnu atmosféru.

Ozdobná tráva

Vedeli ste, že…

… najzaujímavejšou odrodou imperaty je ‘Red Baron‘? Listy tejto odrody sú pri základni zelené a z vrchnej časti majú sýtočervené sfarbenie. Počas leta sa intenzita červenej farby znásobuje až sa zdá, že rastlina horí žiarivým plameňom.

 

 

Text: Lucia F. Valkovičová 
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku