6 jesenných trvaliek, ktoré kvitnú až do prvých mrazov

  • 06.10.2018

Na konci leta a po celú jeseň svojou nádherou oslňujú rudbekia, veternica i astry. Tie neúnavne kvitnú až do prvých mrazov. Ohnivé farebné odtiene fialovej, ružovej, oranžovej, červenej vytvoria s prispením žltej farebný ohňostroj kvetov jesene.

6 jesenných trvaliek, ktoré kvitnú až do prvých mrazov

Slnečná rudbekia

Rudbekia veľkokvetá (Rudbeckia grandiflora) vytvára hustý kompaktný trs s množstvom zlatožltých kvetov s hnedým stredom. Je to trvalka vidieckych záhrad. Najvhodnejšie miesto na vysádzanie je slnečné s výživnou a priepustnou pôdou. Rastliny začínajú kvitnúť v júni a kvitnú do septembra. Po spätnom reze opäť zakvitnú. Dobre sa kombinuje s ďalšími podobnými, predovšetkým astrovitými letničkami – krásnoočkom, kocúrnikom alebo s jemnými trávami.

Rudbekia

Vedeli ste, že…

… bohato kvitnúce vysoké rudbekie so zlatožltými kvetmi sú ideálne do jesenných kytíc?

Vytrvalá veternica

Pôvabné veternice (Anemone) kvitnúce na jeseň môžu mať kvety bielej, ružovej alebo dokonca červenej či fialovkastej farby. Tieto pôvabné rastliny patria medzi najvyhľadávanejšie trvalky kvitnúce v neskorom lete. Pýšia sa výraznými a dlho kvitnúcimi kvetmi vyrastajúcimi z rozkonárenej ružice listov a dorastajú až do výšky 80 cm. Vysádzame ich do slnečných či polotienistých záhonov. Ideálnymi spoločníkmi pre veternice sú hortenzie či funkie. Sadíme ich do priepustných, vlhkých a výživných pôd. Ak sú veternice dostatočne zásobené vodou a živinami, nepotrebujú žiadnu inú starostlivosť okrem strihania na konci jesene. Strihajú sa druhý rok na jeseň.


Veternica

Vedeli ste, že…

… veternice vysádzame a presádzame len na jar?

Astra novobelgická

Vysoká astra novobelgická (Aster novi-belgii) je na jeseň kvitnúca trvalka, ktorá sa v záhone očarí modrofialovými kvetmi. Vhodná je na výsadbu do zmiešaných záhonov na slnečné stanovište s priepustnou hlinitopiesočnatou pôdou. Napríklad odroda ´Sarah Balard´ kvitne na jeseň fialovoružovými kvetmi a znesie mrazy až do –35 °C. Kombinácia modrej, ružovej a bielej astry v záhone vytvára na jeseň neopakovateľný estetický zážitok a tiež vynikne ako solitér.

Astra novobelgická

Vedeli ste, že…

… niektoré odrody pre svoj vysoký a rozkonárený vzrast potrebujú oporu?

Farebné helénium

Helénium (Helenium) je nenáročná trvalka, ktorá vytvára stredne vysoké až vysoké stonky s množstvom kvetov počas celej jesene. Prezentuje sa širokou paletou farieb od žiarivej žltej až po hnedočervenú s výrazným stredom. Jednotlivé odrody sa odlišujú nielen farbou kvetov, ale aj výškou. Úzke listy kopijovitého tvaru vyrastajú husto pozdĺž stonky. Rastlina je nenáročná na pôdu, najlepšie sa jej darí v mierne vlhkej a priepustnej pôde na slnečnom stanovišti. Znesie teplotu do približne –30 °C. Po odkvitnutí pravidelne odstraňujeme súkvetia, čím predĺžime čas kvitnutia.

Helénium

Vedeli ste, že…

… po 3 až 4 rokoch je dobré staršie rastliny rozsadiť?

Nenáročný rozchodník

Rozchodníky (Sedum) patria medzi obľúbené jesenné trvalky. Dominujú najmä veľkými hustými súkvetiami, ktoré vyrastajú na vysokých stonkách. Hybridy rozchodníka sú húževnaté rastliny, ktoré od konca leta do začiatku jesene kvitnú. Ich sfarbenie závisí od odrody. Farebná škála je rozmanitá – od jemnej ružovej až po sýtu karmínovú. Najčastejšie sa pestujú rozchodníky so zelenými listami, ale omnoho zaujímavejšie v záhone pôsobia druhy s hnedočervenými listami. Rozchodníky obľubujú suché a slnečné stanovište. Výborne sa uplatnia v zmiešanom trvalkovom záhone, pretože kvitnú práve vtedy, keď sa už ostatné trvalky pripravujú na zimu.

Rozchodník

Vedeli ste, že…

… rozchodníky sú citlivé na premokrenie, dlhodobá nadmerná vlhkosť môže spôsobiť odhnívanie ich koreňov?

Astra krovítá

Nižšia jesenná astra krovitá (Aster dumosus) je počas jesene skutočným klenotom záhona. Má kompaktný tvar a bohato kvitne fialovoružovými kvetmi až do prvých mrazov. Rastie v hustých trsoch, ktoré sú ideálne na výsadby popri chodníkoch, a tým dokážu skrášľovať vstupné záhradky. Hodí sa do záhonov a zmiešaných okrajov výsadby. Spolu s modrými a bielymi astrami vznikne zaujímavá jesenná kompozícia. Astra najlepšie rastie na priamom slnku, vyhovuje jej priepustná a mierne suchá pôda. Je nenáročná na pôdu a pestovanie.

Astra krovitá

Vedeli ste, že…

… na suchom stanovišti trpia astry múčnatkou?

 

 

Text: Lucia F. Valkovičová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Muchovník: Superpotravina s protirakovinovými účinkami a živý plot v jednom Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce?
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny? Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky