Aj pažítka zo supermarketu môže prežiť. Vysaďte ju na záhon

  • 08.07.2020

Cesnak pažítkový alebo ľudovo pažítka je vďačná a mnoho rokov pestovaná úžitková rastlina. Niekto ju zaraďuje medzi bylinky, správne však patrí medzi zeleninu.

Pažítka

Vzhľadom na vyšší obsah vitamínov, minerálnych a ďalších hodnotných prírodných látok je považovaná za jednu z najzdravších zelenín, ktorá sa hodí na pravidelnú konzumáciu. Využíva sa hlavne jej čerstvá vňať – dlhé duté listy. Konzumovať však môžeme aj kvety, sú jedlé.

Pažítka by nemala chýbať v žiadnej záhrade, ani v tej najmenšej. Pestovanie nie je zložité. Najdôležitejšie bude vybrať slnečné a chránené miesto s výživnou a mierne vlhkou pôdou. V ideálnych podmienkach sa rastlina rýchlo rozrastá, ak ju necháme vykvitnúť a dozrieť semená, ľahko sa šíri aj samovýsevom. Na pripravený záhon si môžeme vysadiť aj dobre zakorenené rastliny zo záhradníctiev alebo nové rastliny získame výsevom semien. Staršie trsy pažítky si môžeme skoro na jar rozdeliť a získať tak množstvo nových mladých rastlín.

Vysádzame pažítku zo supermarketu

1. Príprava pôdy

Príprava pôdy na výsadbu pažítky

Pôdu na mieste výsadby odburiníme, zbavíme nečistôt a prekypríme. Môžeme ju obohatiť o preosiaty kompost alebo hnojivo s postupným uvoľňovaním živín.

2. Rozdelenie trsu

Rozdelenie trsu pažítky

Pažítku opatrne vyberieme z črepníka, v ktorom sme ju kúpili. Rozrastený trs v ruke rozdelíme na niekoľko menších, napríklad na štyri.

3. Výsadba

Výsadba pažítky

Pomocou lopatky vykopeme výsadbové jamky, ideálne 30 cm od seba. Do každej nalejeme vodu.

4. Zálievka

Výsadba pažítky

Jednotlivé trsy povysádzame, nie príliš hlboko ani plytko, prihrnieme zeminou, utlačíme a zalejeme. Nadzemnú časť neskracujeme.

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Ekologicky proti „medvedíkovi“ Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov