Bylinky zo supermarketu: Takto ich udržíte pri živote

  • 12.07.2019

V ponuke supermarketov sú rôzne druhy byliniek vysiatych nahusto, aby rýchlo priniesli čo najbohatšiu úrodu. S ich ďalším pestovaním sa po ostrihaní v podstate nepočíta.

Bylinky v kvetináčoch a lopatka

Pestovať ďalej sa však dajú, stačí ich vysadiť von, do voľnej pôdy. Jednotiť rastliny nie je možné, no koreňový bal vieme v prípade s petržlenu, pažítky aj majoránu rozdeliť cca na štyri kusy, čo im iba prospeje.

Vôbec nevadí, že sa neuchytia všetky jedince v skupinke, prežijú tie najsilnejšie. Takto vysádzame bylinky už čiastočne ostrihané. Rizikom po výsadbe v teplých mesiacoch je slnečný úpal a sucho, preto ich istý čas zakrývame hlineným kvetináčom.

Postup výsadby

1. VYBRATIE Z ČREPNÍKA

Vybratie byliniek s koreňovýmbalom z kvetináča

Bylinky vyklopíme z črepníka, v ktorom sme ich kúpili. Vlhký koreňový bal rukami rozdelíme cca na štyri kusy.

2. PRÍPRAVA NA VÝSADBU

Výsadba priesad byliniek na záhon

Lopatkou vyhĺbime výsadbové jamy v dostatočných rozstupoch od seba. Vlejeme vodu.

3. NESADÍME PRÍLIŠ HLBOKO

Polievanie vysadených byliniek

Rastliny vysádzame tak hlboko, ako rástli v pôvodnom črepníku, zahrnieme pôdu a utlačíme ju. Po výsadbe rastliny dôkladne zalejeme.

4. OCHRANA PRED SLNKOM PO VÝSADBE

Hlinený črepník, ktorý slúži na zakrytie vysadenej bylinky

Počas slnečných a horúcich dní výsadbu, kým sa neujme, zakrývame prevráteným hlinených črepníkom. Je to ochrana pred slnkom a suchom.

Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Nenáročné, dlho a bohato kvitnúce, také sú rudbekie. Máte v záhrade týchto poslov leta? Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať? Nehľadajte štvorlístok: Ďatelina lúčna upravuje trávenie, pomáha pri reume i pri kašli Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade