Bylinky zo supermarketu: Takto ich udržíte pri živote

  • 12.07.2019

V ponuke supermarketov sú rôzne druhy byliniek vysiatych nahusto, aby rýchlo priniesli čo najbohatšiu úrodu. S ich ďalším pestovaním sa po ostrihaní v podstate nepočíta.

Bylinky v kvetináčoch a lopatka

Pestovať ďalej sa však dajú, stačí ich vysadiť von, do voľnej pôdy. Jednotiť rastliny nie je možné, no koreňový bal vieme v prípade s petržlenu, pažítky aj majoránu rozdeliť cca na štyri kusy, čo im iba prospeje.

Vôbec nevadí, že sa neuchytia všetky jedince v skupinke, prežijú tie najsilnejšie. Takto vysádzame bylinky už čiastočne ostrihané. Rizikom po výsadbe v teplých mesiacoch je slnečný úpal a sucho, preto ich istý čas zakrývame hlineným kvetináčom.

Postup výsadby

1. VYBRATIE Z ČREPNÍKA

Vybratie byliniek s koreňovýmbalom z kvetináča

Bylinky vyklopíme z črepníka, v ktorom sme ich kúpili. Vlhký koreňový bal rukami rozdelíme cca na štyri kusy.

2. PRÍPRAVA NA VÝSADBU

Výsadba priesad byliniek na záhon

Lopatkou vyhĺbime výsadbové jamy v dostatočných rozstupoch od seba. Vlejeme vodu.

3. NESADÍME PRÍLIŠ HLBOKO

Polievanie vysadených byliniek

Rastliny vysádzame tak hlboko, ako rástli v pôvodnom črepníku, zahrnieme pôdu a utlačíme ju. Po výsadbe rastliny dôkladne zalejeme.

4. OCHRANA PRED SLNKOM PO VÝSADBE

Hlinený črepník, ktorý slúži na zakrytie vysadenej bylinky

Počas slnečných a horúcich dní výsadbu, kým sa neujme, zakrývame prevráteným hlinených črepníkom. Je to ochrana pred slnkom a suchom.

Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Ako vybrať ideálny vianočný stromček? Zistíte v najnovšom vydaní podcastu Záhrada Ozvláštnite si interiér a vyrobte si závesné areárium. Starostlivosť oň je vďaka správnemu výberu rastlín nenáročná