Ako pestovať kornútovky? Sú pomerne náročné na zálievku, základom úspechu je však kvalitná hľuza

  • 29.05.2022

Poradíte mi, prosím, ako pestovať kornútovky? Dajú sa pestovať aj v záhone, alebo len ako izbová kvetina?

Kálie

Kornútovky (kálie, kaly) v našich podmienkach pestujeme ako izbové rastliny alebo v skleníku a v lete v záhrade. Pochádzajú z Južnej Afriky. Nie sú u nás náchylné na choroby a ani škodce. Sú pomerne náročné na zálievku, v období rastu sú korene citlivé na preschnutie. Ako dlho a často bude kornútovka kvitnúť, záleží od podmienok a konkrétneho druhu. Existuje množstvo odrôd v rôznych farebných variáciách. Najznámejšia je biela.

Na úspešné pestovanie je potrebný kvalitný sadbový materiál – hľuza. Pri nákupe vyberáme hľuzy s najväčším obvodom, pretože ten by mal byť zárukou, že vykvitne. Menšie hľuzy musia najskôr dorásť. Hľuzy na jar necháme naklíčiť na teplom mieste a vysadíme niekoľko kusov spolu buď do črepníka, alebo von na záhon. Vyberieme svetlé stanovište bez silného priameho slnka. Po vypučaní listov nastáva rýchly rast, v tomto období je rastlina náročná na vlahu i živiny, preto ju pravidelne prihnojujeme kombinovaným hnojivom na podporu rastu i kvitnutia.

Na jeseň ich zo záhonu vyberieme

V októbri pred mrazmi hľuzy zo záhonu vyberieme aj s listami, ktoré zrežeme. Po obschnutí ich uskladníme v suchej, tmavšej a chladnej miestnosti bez mrazu. V izbových podmienkach môžu začať listy po odkvitnutí žltnúť a chradnúť. To je signál, že rastlina potrebuje odpočinok. Hľuzy vyberieme a uskladníme. V jarnom období ich znovu necháme naklíčiť a zasadíme do črepníka. Druhou možnosťou je na jeseň uskladniť celý črepník a až na jar z neho hľuzy vybrať a presadiť.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Jarmila Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Júl v okrasnej záhrade: Režeme levanduľu, rozmnožujeme vajgélie a staráme sa o ruže a hortenzie Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?