Ako sa zbaviť pupenca v záhrade?

  • 04.11.2018

Chystáme sa robiť terénne úpravy pri novostavbe. Na kopách zeminy sa však stále objavuje pupenec, hoci ho pravidelne mechanicky ničíme. Ako sa ho môžeme natrvalo zbaviť?
Iveta T., Vráble

Ako sa zbaviť pupenca v záhrade?

Pupenec roľný (Convolvulus arvensis) je trváca, ovíjavá bylina, ktorá ak nemá oporu, plazí sa po zemi. Má celkom pekné biele až ružovkasté kvety v tvare, ktorý pripomína zvonček. Vyskytuje sa na všetkých pôdach, najmä však vápenatých. Má mohutnú koreňovú sústavu, ktorá siaha do hĺbky 3 až 5 m. Pri mechanickom ničení, napríklad vytínaní motykou, vznikajú na poranených miestach koreňa prídavné púčiky, pomocou ktorých sa vegetatívne rozmnožuje. Čím viac pupenec ničíte, tým viac sa rozrastá.

Na jeho dôkladné zničenie sa v bežnej praxi používa totálny systémový herbicíd. Postup je zvyčajne taký, že necháte rozvinúť listy a na ne aplikujete herbicíd, ktorý sa cez listy dostane až do koreňov. Na väčšie plochy sa prípravok aplikuje postrekom (riedi sa vodou podľa návodu) alebo potom v malom množstve cielene pomocou štetca.

 

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

V poradni odpovedajú: Ing. Hana Szabóová, Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Ekologicky proti „medvedíkovi“ Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Aký je rozdiel v dávkovaní hnoja a kompostu? Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov Ako si vybrať a vysadiť stromy a kry predávané v kontajneroch a baloch