Ako si rozmnožiť budleju: 4 kroky k novým rastlinám

  • 29.07.2021

Je veľa rastlín, ktoré si môžeme od júna do augusta namnožiť z odrezkov. Používame pritom čerstvé vyrastené výhonky (nesmú byť príliš mladé a príliš mäkké), pri niektorých druhoch aj takzvané polodrevité odrezky, čiže spodná časť je drevitá, vrchná bylinná.

Budleja

Ak by sme to nestihli teraz, rastlinu si rozmnožíme aj pomocou drevitých odrezkov, ktoré treba odobrať neskôr na jeseň. Odoberáme odrezky bez kvetných pukov dlhé 6 až 10 cm. Zo spodnej tretiny odstránime listy a zaštipneme mäkký vrcholček. Pomocou nožíka alebo nožníc odstrihneme spodnú časť stonky pod listovým pukom.

Ak množíme rastlinu s veľkými listami, okrem odstránenia tých spodných horné listy skrátime. Môžeme, no i nemusíme použiť zakoreňovač s obsahom hormónov. Takto to môžeme skúsiť s levanduľou, rozmarínom, krušpánom, vavrínovcom, trvalkovou šalviou a mnohými ďalšími.

Z bylinných odrezkov si vieme namnožiť aj motýlí ker – budleju (Buddleja davidii). Je to nenáročný teplomilný krík, ktorý najlepšie prosperuje na slnečnom mieste. Rozkvitá v lete a jeho voňavé súkvetia môžeme obdivovať ešte aj počas prvých jesenných dní.

Rozmnožujeme budleju pomocou odrezkov

1. ODREZKY

Odrezok z budleji

Odrezky odoberáme zo zdravých a husto olistených krov, najlepšie zo slnečnej strany. Vhodné sú vrcholové odrezky alebo odrezky zo strednej časti nového výhonu s asi 5 očkami.

2. ÚPRAVA ODREZKOV

Úprava odrezkov z budleji

Úprava odrezkov pred zakoreňovaním zahŕňa hlavne skrátenie listov asi o polovicu. Vďaka tomu obmedzíme vyparovanie vody a podporíme rýchlejšie zakorenenie.

3. STIMULÁTOR

Stimulátor

Stimulátor je dobrá pomôcka na dobré a rýchle zakorenenie. Stačí doň ponoriť konce upravených a navlhčených odrezkov a jemne oklepať o okraj téglika.

4. VÝSADBA

Rozmnožovanie budleje pomocou odrezkov

Nakoniec odrezky pozapichujeme do malej debničky alebo črepníka so substrátom, ktorý je určený na rozmnožovanie. Substrát zavlažíme a nádobu dáme na polotienisté miesto.

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Predĺžte si sezónu už teraz: 10 plodín, ktoré môžeme vysievať aj počas júna Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Veľký prehľad samozberu jahôd naprieč celým Slovenskom. Aké sú tento rok ceny a otváracie hodiny? Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Prečo žltnú mladé listy malín?
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Martin Čurda radí: Ako odľahčiť ílovitú pôdu a pripraviť ju na výsevy v budúcej sezóne? Prečo zožltli listy na broskyni? Môže ísť o chlorózu, takto jej predídete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa Videli ste už bazu s tmavými listami? Jej krása a ostrý kontrast s bledými kvetmi vás očarí