Ako si vyrobiť vlastné menovky na rastliny

 • 27.10.2018

Menovky na rastliny patria medzi šikovných pomocníkov v záhradách, ale aj pri pestovaní rôznych byliniek v črepníkoch na parapete. V obchode je dostať množstvo druhov klasických plastových menoviek.

Ako si vyrobiť vlastné menovky na rastliny

No budete sa čudovať, z čoho všetkého si môžete menovky vyrobiť veľmi jednoduchým spôsobom aj vy doma. Na ich výrobu sa dá použiť naozaj všetko, čo máte aktuálne v domácnosti. Dokonca využijete možno aj zdanlivo nepotrebné veci.

Čo všetko môžeme použiť a ako na to

Na vytvorenie našich označovačov sme použili:

 • rôzne drevené paličky (môžu byť prírodné, alebo nafarbené)
 • fixky, bielu kriedu
 • nožnice klasické aj vzorované
 • prírodný špagát
 • lepidlo, lepiace pásky, lepiacu hmotu, zošívačku, kancelárske spinky
 • pečiatky a atrament
 • dierkovač
 • farebný tvrdý papier, kartón a nálepky, na ktoré sa dá písať kriedou
 • odmerky z dojčenských mliek

Ako si vyrobiť vlastné menovky na rastliny

Zoznam sa môže zdať pridlhý, pri samotnej výrobe menoviek ale prídete vždy na niečo, čo môžete kombinovať, použiť a vylepšiť. Postup je veľmi jednoduchý pri výrobe akéhokoľvek druhu menovky.

Najskôr využijeme nálepky pokryté tzv. tabuľovou farbou. Ak také nemáte, môžete si kúpiť klasickú tabuľovú farbu v plechovke a namaľovať na potrebný predmet. Ešte jednoduchšie je použiť klasický čierny tvrdý papier.

Ako si vyrobiť vlastné menovky na rastliny

Keďže nám sa doma povaľujú nálepky, nakoľko sme ich nepoužili na označenie koreničiek, na ktoré boli pôvodne určené, využijeme ich aj teraz. Aby viac vynikli, nalepíme ich na malé obdĺžniky z farebného tvrdého papiera. Takto pripravenú kartičku s nálepkou nalepíme na drevenú paličku. V tomto prípade sme použili lepiacu pastu, ktorá spojila dve papierové kartičky spolu s paličkou na zapichnutie.

Ako si vyrobiť vlastné menovky na rastliny

Takéto menovky sú veľmi praktické, pretože sú prepisovacie. Označenie byliniek sa dá veľmi rýchlo prepisovať pomocou handričky a kriedy.

Ako si vyrobiť vlastné menovky na rastliny

Vo vintage štýle

Ďaľšie menovky budú viac v jednoduchom vintage štýle. Na ich výrobu použijeme kartón, nožnice, špagát a pečiatky s atramentom. Začneme vystrihnutím kartičiek. Tie môžu zostať zastrihnuté dorovna alebo sa môžeme pohrať s okrajmi s nožnicami, ktoré strihajú vzor.

Ako si vyrobiť vlastné menovky na rastliny

Dierkovačom spravíme dierku na okraji, cez ktorú potom prevlečieme šnúrku. Na takéto kartičky môžeme rovno napísať označenie rastlinky. Vylepšiť dizajn si môžete vďaka pečiatkovaniu. Stačí vybrať ten správny vzor a odtlačiť ho na kartónové kartičky.

Ako si vyrobiť vlastné menovky na rastliny

Ako si vyrobiť vlastné menovky na rastliny

Výsledok takto vyrobených vintage označovačov na bylinky vás milo prekvapí.

Ako si vyrobiť vlastné menovky na rastliny

Druhá šanca pre odpad

Na výrobu menoviek sa dá využiť naozaj čokoľvek. Zdanlivo nepotrebné odmerky na dojčenské mlieko sa zmenia na originálne označovače rastlín veľmi jednoducho. Stačí na ne nalepiť kúsok tvrdej podložky, ktorá pôvodne slúži na podlepenie nábytku. Na podložku nalepíme kúsok paličky a na ňu napíšeme názov rastliny.

Ako si vyrobiť vlastné menovky na rastliny

Ako si vyrobiť vlastné menovky na rastliny

„Zrecyklované“ označovače sú hotové.

Ako si vyrobiť vlastné menovky na rastliny

Pohrajte sa s fantáziou

Menovky sa dajú okrem vyššie spomenutých spôsobov vyrobiť aj z plochých kameňov, na ktoré buď namaľujete potrebnú rastlinu alebo jej plody, alebo napíšete jej názov. Maľované menovky sa dajú vyrobiť aj za použitia korkových štuplíkov z vína. Stačí ich napichnúť na špajdle a na štoplík napísať názov rastliny. Alebo si napíšte názov rastliny na prázdne ulity od slimáčikov, na mušle z dovolenky, alebo na obyčajné drevené varešky, ktoré už v domácnosti nepoužívate.

Ak patríte k milovníkom prírody, na označenie rastlín použite rovné palice, ktorým zvrchu zrežete kôru. Vznikne vám tak priestor na názov rastlinky. Hotové palice už len zapichnete do záhrady. Jednoducho, povoľte uzdu svojej fantázii.

 

 

Text a foto: Mgr. Zuzana Mišotová

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Nenáročné, dlho a bohato kvitnúce, také sú rudbekie. Máte v záhrade týchto poslov leta? Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať? Nehľadajte štvorlístok: Ďatelina lúčna upravuje trávenie, pomáha pri reume i pri kašli Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade