Ako skonštruovať malý vodný prvok

  • 02.11.2020

Pri správnom umiestnení vodného prvku, ako je minifontánka, je dobré dodržať zopár zásad. Viete, ktoré to sú?

Ako skonštruovať malý vodný prvok

Minifontánku umiestňujeme na dobre viditeľné miesto v záhrade, mimo koridora, kde sa chodí alebo je zvýšený pohyb. Aby ju bolo aj počuť, mala by byť blízko pozorovacieho bodu – zvyčajne terasy alebo sedenia. Dokonale čistej cirkulujúcej vode pomôže výber stanovišťa, ktoré nemá byť úplne slnečné. Platí zásada, že čím viac tieňa, tým dlhšie nám voda vydrží čistá a priezračná.

Starostlivosť

Vodný prvok treba na jeseň zazimovať. Vodu z nádoby vypustíme a čerpadlo počas zimy uskladníme na suchom mieste v garáži alebo pivnici. Na jar vyčistíme filter, špongie a pred samotným osadením do zbernej nádoby vyskúšame jeho funkčnosť. Ponechanie čerpadla v nádobe plnej vody počas zimy môže mať za následok jeho poškodenie ľadom, prasknutie a celkové znefunkčnenie. Dokonca aj bez vody môže čerpadlo poškodiť mráz.

Budujeme vodný prvok krok za krokom

1. UMIESTNENIE FONTÁNKY

Výstavba vodného prvku v záhrade

V záhone vyberieme miesto, kde by čo najlepšie „zapasoval“ vodný prvok. Odhrnieme drvinu, odkryjeme geotextíliu, privedieme elektrický kábel.

2. VÝKOP JAMY

Kopanie jamy pre umiestnenie vodného prvku, kari sieť

Rýľom vykopeme jamu o málo väčšiu, ako je zberná nádoba. Jej hĺbka musí byť presne po golier nádoby. Výšku osadenia si môžeme kontrolovať kari sieťou.

3. SKÚŠOBNÉ OSADENIE

Osadenie vedra do jamy, kari sieť

Po vykopaní presnej jamy a po korekciách osadíme zbernú nádobu aj s kari rohožou do jamy tak, aby sme ich dostali na úroveň geotextílie.

4. VODOROVNOSŤ

Napúšťanie vody do vedra

Zbernú nádobu naplníme vodou až po okraj, necháme ju upokojiť sa. Vodorovne a presne ju zafixujeme prisypaním drviny po bokoch.

5. SKÚŠKA ČERPADLA

Skúška čerpadla

Na dno zbernej nádoby osadíme fontánkové čerpadlo, vyvedieme z neho hadicu, zapojíme do elektriny. Vyskúšame silu prietoku, ktorý môžeme na čerpadle regulovať.

6. OSADENIE KAMEŇA

Osadenie kameňa

Skalu z rovnakého materiálu, ako je drvina, necháme prevŕtať a cez otvor prevlečieme hadicu. Uložíme ju na kari sieť a dosypeme drvinu. Odskúšame.

 

 

Text: Martin Čurda
Realizácia: Ľudovít Štúr Kunovič, Andrej Andelýk Šottník, František Laššák
Foto: Martin Čurda
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Výsledky hlasovania Čemerica – vždyzelená trvalka, ktorá prekvapuje svojimi krásnymi kvetmi v zimnom období
Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Viete, ako pestovať zornicu? Odborníčka radí, aký substrát vybrať, či je dôležitá veľkosť kvetináča a čo s ňou po odkvitnutí Exotické a návykové: Poznáte korenie SUMAC? Ak máte tráviace ťažkosti, pridajte si ho k obľúbeným koreninám Stonkový zeler sa pestuje podobne ako buľvový, semienka vysievame práve teraz Kápie, hrubostenné a ihlanovité papriky: Ktoré odrody si vybrať?