Ako vyrobiť jesenný veniec plný farieb a vône leta

  • 06.09.2019

V záhrade sa pomaly blíži jeseň a s ňou zber všetkého, čo sme za celý rok stihli vypestovať. Doprajte si opäť malý kreatívny oddych od záhradkárčenia, vybehnite na prechádzku do prírody a nazbierajte si voňavý materiál napríklad na krásny prírodný sušený veniec.

Jesenný veniec

Čo použiť?

Na jeho výrobu sme si z prechádzky priniesli zabudnutý odkvitnutý ľubovník bodkovaný, ktorý dokáže očariť aj po odkvitnutí. Má neobyčajne krásne sfarbenie semien do červena, ktoré svojimi detailmi ozvláštnia všetko, kam ho použijete.

Odkvitnutý ľubovník bodkovaný

Ďalšou ingredienciou do nášho venca bude pre niekoho obyčajná mäta z prírody, ktorú väčšina z nás na prechádzke obíde. Jej drobné jemne fialové kvety pripomínajú levanduľu a nádherne voňajú.

Mäta


Zo záhrady sme použili kvety limonky a slamienky, ktoré veniec oživia svojimi sýto fialovými farbami. Slamienky zvyknú mať krehké stonky takže si pomôžeme tak, že hlavičky napichneme na drôtik.

Slamienka s drôtikom

Postup výroby

Z nazbieraného materiálu si postupne pripravíme malé kytičky. Z každého druhu. Takouto technikou sa nám bude veniec zhotovovať oveľa ľahšie. Druhou možnosťou je prikladať postupne striedavo na veniec všetky rastliny a priväzovať ich k základu venca.

Kvety pripravené na výrobu venca

Ako úplný základ venca sa dá použiť všeličo. Z nazbieraného ohybného prútia si môžete doma vyrobiť prútený základ, zo sena či slamy zasa slamený veniec. Úplne jednoduchý a ekologický variant je využiť starý novinový papier, pokrčiť ho, vytvarovať z neho kruh, omotať ho pevne niťou a základ venca je na svete. Z obchodu s kreatívnym materiálom si zasa môžete priniesť polystyrénový základ venca.

Základy pre veniec z polystyrénu, novín, slamy a prútia

K tomu celému nám okrem aranžérskeho drôtika a záhradných klieští ešte treba pevnú niť, ktorou budeme malé kytičky na veniec priväzovať a nožnice.

Pomôcky na výrobu venca

My sme použili slamený základ venca. Naň sme postupne priväzovali jednotlivé kytičky pripravené zo všetkých rastlín. Pevnou niťou sa snažíme omotať kytičky čo najpevnejšie k základu venca.

Výroba ozdobného venca na dvere

Kytičky prikladáme na veniec tak, aby sme vystriedali všetky druhy pripravených rastlín, až kým nebude slamený základ venca úplne celý pokrytý.

Hotový venček na dvere

Nakoniec môžeme, ale aj nemusíme, celý veniec zalakovať obyčajným lakom na vlasy.

 

 

Text a foto: Mgr. Zuzana Mišotová

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Na návšteve: Inšpirujte sa záhradou, v ktorej si každý nájde to svoje
Veľká jarná súťaž - výhercovia Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Teplomilnú zeleninu vysádzame po "zamrznutých". Ako to urobiť správne a neskôr sa tešiť z úrody? Pestovanie cukiet a patizónov zvládnu aj začiatočníci. Toto je pre úspech kľúčové 4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov