Ako vyrobiť jesenný veniec plný farieb a vône leta

  • 06.09.2019

V záhrade sa pomaly blíži jeseň a s ňou zber všetkého, čo sme za celý rok stihli vypestovať. Doprajte si opäť malý kreatívny oddych od záhradkárčenia, vybehnite na prechádzku do prírody a nazbierajte si voňavý materiál napríklad na krásny prírodný sušený veniec.

Jesenný veniec

Čo použiť?

Na jeho výrobu sme si z prechádzky priniesli zabudnutý odkvitnutý ľubovník bodkovaný, ktorý dokáže očariť aj po odkvitnutí. Má neobyčajne krásne sfarbenie semien do červena, ktoré svojimi detailmi ozvláštnia všetko, kam ho použijete.

Odkvitnutý ľubovník bodkovaný

Ďalšou ingredienciou do nášho venca bude pre niekoho obyčajná mäta z prírody, ktorú väčšina z nás na prechádzke obíde. Jej drobné jemne fialové kvety pripomínajú levanduľu a nádherne voňajú.

Mäta


Zo záhrady sme použili kvety limonky a slamienky, ktoré veniec oživia svojimi sýto fialovými farbami. Slamienky zvyknú mať krehké stonky takže si pomôžeme tak, že hlavičky napichneme na drôtik.

Slamienka s drôtikom

Postup výroby

Z nazbieraného materiálu si postupne pripravíme malé kytičky. Z každého druhu. Takouto technikou sa nám bude veniec zhotovovať oveľa ľahšie. Druhou možnosťou je prikladať postupne striedavo na veniec všetky rastliny a priväzovať ich k základu venca.

Kvety pripravené na výrobu venca

Ako úplný základ venca sa dá použiť všeličo. Z nazbieraného ohybného prútia si môžete doma vyrobiť prútený základ, zo sena či slamy zasa slamený veniec. Úplne jednoduchý a ekologický variant je využiť starý novinový papier, pokrčiť ho, vytvarovať z neho kruh, omotať ho pevne niťou a základ venca je na svete. Z obchodu s kreatívnym materiálom si zasa môžete priniesť polystyrénový základ venca.

Základy pre veniec z polystyrénu, novín, slamy a prútia

K tomu celému nám okrem aranžérskeho drôtika a záhradných klieští ešte treba pevnú niť, ktorou budeme malé kytičky na veniec priväzovať a nožnice.

Pomôcky na výrobu venca

My sme použili slamený základ venca. Naň sme postupne priväzovali jednotlivé kytičky pripravené zo všetkých rastlín. Pevnou niťou sa snažíme omotať kytičky čo najpevnejšie k základu venca.

Výroba ozdobného venca na dvere

Kytičky prikladáme na veniec tak, aby sme vystriedali všetky druhy pripravených rastlín, až kým nebude slamený základ venca úplne celý pokrytý.

Hotový venček na dvere

Nakoniec môžeme, ale aj nemusíme, celý veniec zalakovať obyčajným lakom na vlasy.

 

 

Text a foto: Mgr. Zuzana Mišotová

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - september 2022 Veľký sprievodca jesenným rezom: S nožnicami sa teraz vyberte nielen za malinami a ružami, ale i za týmito rastlinami Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Súťaž pre materské a základné školy: Vyhrajte ovocné stromy a kry, naučte deti milovať prírodu Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Drienky liečia žalúdočné problémy a upravujú nízky tlak. Ako ich pestovať a spracovať? Akými rastlinami vyplniť medzery medzi betónovými doskami chodníka? Vyskúšajte tieto Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Septembrový výber z vašich záhrad Včela medonosná možno nie je naším najdôležitejším opeľovačom. Poznáte tieto tvrdo pracujúce druhy?