Barborky nerežte, mohlo by ich to bolieť. Tip na náhradné riešenie

  • 04.12.2018

Blíži sa 4. december. V kalendári pri tomto dátume svieti meno Barbora. Jeden z tradičných stridžích dní Adventu. Opradený zvykmi a troškou mágie.

Konárik

Jeden zvyk hovorí o tom, že treba odrezať „barborku“. Tak sa volá čerešňová halúzka, ktorú si dáme doma do vázy a čaká sa na kvety.

Podľa povery, ak vykvitne do Vianoc, slobodná dievka v dome môže v budúcom roku očakávať sobáš. Mám malé deti, keby aj k takej príležitosti prišlo, zákony Slovenskej republiky neumožňujú sobáš, takže my sme niekoľko rokov využívali menej známu poveru.

Barborky nerežte. Mohlo by ich to bolieť.

Deň, keď sa rozvinú kvety treba zaznamenať. Bude to šťastný deň každý mesiac nasledujúceho roka. Ak by sa kvety otvorili povedzme 20. decembra, tak šťastné dni by boli 20. január, 20. február a tak ďalej až do konca roka. Milé.

Barborky nerežte. Mohlo by ich to bolieť.

Lenže!

Pred dvoma rokmi som prečítala knihu Tajný život stromov. A bolo po tradícii.

Barborky nerežte. Mohlo by ich to bolieť.

Rastliny režeme, stíname, striháme a nebude to inak. Ale robiť to vtedy, keď to naozaj nie je nutné, som si povedala, že k tomu deti viesť nebudem. Kniha približuje ako vnímajú svet stromy a ako to prejavujú.

Barborky nerežte. Mohlo by ich to bolieť

Barborky nerežte. Mohlo by ich to bolieť

Miesto rezania objímanie

Ako cítia a hlavne, že cítia a cítia aj bolesť. Čo sa deje v zime, načo je ich spánok, že majú rezervné látky aj v konároch a ako im môžu ublížiť rany i ranky. A i keď odlomená halúzka nie je úplne fatálna rana, aj tak nie je určite príjemná. Možno čosi ako záder na prste, ale aj ten vie zabolieť, aj sa zapáliť. Takže načo zbytočne rušiť čerešne pri potrebnom zimnom spánku, hovorím si! Fotky v tomto článku sú prevažne archívne. Dávam tip na náhradné riešenie, ísť k čerešni a objať ju!

Barborky nerežte. Mohlo by ich to bolieť.

Barbora je našťastie dostatočne tradičná, aby ešte čosi ostalo, ak aj vynecháme halúzky. Ponúka ako bonus raj pre milovníkov pranostík. Barbora vraj vetry rozháňa. Ak by bola ráno na konároch srieň, v budúcom roku by sa dala čakať hojná úroda. (Ak srieň nie je, to samozrejme neznamená, že hojná úroda nebude.) Aké býva počasie na Barboru, tak bude až do Vianoc.

Barborky nerežte. Mohlo by ich to bolieť

A keď sa teda vyberiete k tej čerešni na objímačku, pošepnite jej ešte niečo na dobrú noc a pokojné Vianoce, aby na jar mohla ponúknuť kvety nielen do jednej vázy a v lete plody, ktoré s radosťou ponúkne na zber, aby sme ju zas odľahčili.

 

 

Text a foto: Martina Töröková

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Ekologicky proti „medvedíkovi“ Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov