Chochlačka: Farebná kráska, ktorá svojou vôňou naplní celý les

  • 23.04.2022

Reč je o chochlačke dutej (Corydalis cava), ktorá práve v tomto období v našich lesoch tvorí krásne súvislé zakvitnuté koberce. Tie lákajú nielen pohľadom, no i ich omamnou vôňou.

Chochlačka dutá

Ich vôňa je veľmi príjemná , dokáže prevoňať celý les. No ak je naraz rozkvitnutých veľa rastlín, na citlivejších ľudí môže vôňa pôsobiť ťažko. Najčastejšie rastie ako podrast v listnatých lesoch, na pôdach bohatých na živiny.

Chochlačka dutá je trváca bylina z čeľade makovitých, dosahuje výšku od 15 do 30 cm. Od marca do mája kvitne nádhernými fialovými, ružovými, či bielymi kvetmi. Tie sú usporiadané v strapci na stonke, vyrastajúcej z veľkej dutej podzemnej hľuzy. Práve podľa hľuzy dostala aj názov chochlačka dutá – hľuza je dutá, zo spodnej strany odumiera.

Krásna no jedovatá

Chochlačky sú nádherné, no zároveň sú celé rastliny prudko jedovaté.
Napriek tomu, že rastlina je prudko jedovatá, jej hľuzy sú využívané vo farmaceutickom priemysle. Obsahujú veľké množstvo alkaloidov (predovšetkým bulbokapnín a korydalín), z ktorých sa vyrábajú liečivá využívané pri liečbe neurologických ochorení a vysokom krvnom tlaku.

Hľuzy sa zberajú počas jesene, alebo skoro na jar. Na liečebné účely sa môžu používať iba prípravky predpísané lekárom, nakoľko môže mať nežiaduce účinky.

Chochlačka dutá

Chochlačky sú lákadlom pre hmyz

Popri chochlačke dutej v lesoch rastú aj chochlačka žltá (Corydalis lutea) a chochlačka plná (Corydalis solida), ktoré sú taktiež jedovaté.

Chochlačky sú v jarnom období dôležitými rastlinami pre hmyz a opeľovače, zaraďujú sa medzi významné medonosné rastliny. Sú útočiskom pre húsenice chráneného motýľa jasoňa chochlačkového (Parnassius mnemosyne), ktorého môžeme v miestach výskytu chochlačiek vidieť.

Chochlačky tvoria čierne semená, ktoré sú roznášané mravcami. Pri lesnej prechádzke sú chochlačky mimoriadne nádherné, nakoľko kvitnú skoro na jar, ešte pred tým, než sa na stromoch vytvoria listy.

Chochlačky v záhrade

Chochlačky je možné pestovať aj ako okresné rastliny v záhrade. Vyhovuje im tienisté stanovište, sú vhodné ako podrast pod stromy.

Corydalis flexuosa „Purple leaf“
Corydalis flexuosa „Purple leaf“

V záhradníctvach je možné zakúpiť pomerne široký sortiment chochlačiek, medzi najzaujímavejšie patria Corydalis flexuosa „Purple leaf“, ktorá dosahuje výšku 15-20 cm, je zaujímavá svojimi výraznými modrými kvetmi a listami s purpurovým nádychom. Na rozdiel od chochlačky dutej kvitne v máji a júni. V ponuke sú aj vyšľachtené kultivary chochlačiek s dlhou dobou kvetu (jún až september), medzi najobľúbenejšie patria Corydalis „Blackberry Wine“, s modrými kvetmi alebo veľmi efektný kultivar Corydalis „Canary Feathers“® so žltými kvetmi. Dosahujú výšku 20-30 cm.

Text: Ing. Jarmila Králová, PhD., Arborétum Mlyňany SAV
Foto: isifa/Shutterstock

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?