Čo spôsobuje tmavé fľaky na listoch moruše a ich predčasné opadávanie?

  • 19.12.2020

Na rodičovskej záhrade máme staršiu morušu. No už niekoľko rokov po sebe pozorujeme, že jej predčasne opadávajú listy, na ktorých zväčša nachádzame tmavohnedé fľaky rôznej veľkosti. Viete, o čo ide, a ako tomuto javu zabrániť? Ďakujeme.

Čo spôsobuje tmavé fľaky na listoch moruše a ich predčasné opadávanie?

Podľa popísaných príznakov ide zrejme o hubové ochorenie. Nazýva sa hnedá škvrnitosť listov a spôsobuje ju huba Mycosphaerella mori. Tohtoročný skorší nástup a silný výskyt ochorenia súvisí s daždivým počasím na prelome jari a leta. Výdatné dažde boli aj v prvej polovici leta, preto je tento rok ochorenie viac rozšírené ako inokedy. V dôsledku toho dochádza aj k predčasnému opadaniu listov.

Ošetrenie je dosť problematické, lebo vo väčšine prípadov ide o staršie stromy, ktoré je ťažké dôkladne ošetriť bežnými ručnými postrekovačmi. Ak to fyzicky zvládnete, môžete použiť prípravky povolené na ošetrovanie jabloní proti chrastovitosti. Musíte však zohľadniť skutočnosť, že moruše dozrievajú v letných mesiacoch, preto by ste mali prípravky aplikovať preventívne už na začiatku vegetačného obdobia. S blížiacim sa dozrievaním ovocia chemickú ochranu musíte prerušiť a v prípade daždivého počasia znova urobiť až po zbere. Okrem toho je dôležité zlikvidovať choré opadané lístie v tomto období alebo najneskôr do začiatku pučania moruší na jar v budúcom roku.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Martin Čurda
Foto: iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada

 

Diskusie na tému článku