Akú odrodu čerešne vybrať do malej záhrady?

  • 13.02.2021

Nemáme veľkú záhradu, no manželka miluje čerešne a jej sen mať lavičku pod veľkou čerešňou. Pokiaľ viem, kvôli opeleniu treba mať aspoň dva stromy, je to tak? Neexistujú samoopelivé odrody?  

čerešne na stole

Čerešne sú vo všeobecnosti cudzoopelivý ovocný druh, je preto potrebné vždy pestovať minimálne dve odrody so vzájomnou opelivosťou. Ideálne je vybrať si v takomto prípade odrody s odlišnými termínmi dozrievania, vďaka čomu si zabezpečíte dlhú zberovú sezónu. Pokiaľ máte v záhrade miesto iba na jeden čerešňový strom, tak siahnite do sortimentu samoopelivých odrôd, ktorých už, našťastie, niekoľko bežne kúpite v záhradníctvach. Medzi samoopelivé patria napríklad odrody ̒Summit, ̒Halka̛, ̒Lapins̛ či ̒Stella̛.

No ďalším veľmi dôležitým parametrom výberu je aj podpník, na ktorom sú výpestky naštepené. Ak by ste mali veľkú záhradu, môžete pestovať čerešňu vo vyššom pestovateľskom tvare, vyberať môžete z odrôd naštepených na mahalebke alebo vtáčnici. Vo vašom prípade, keďže máte málo miesta, uprednostnite nižšie pestovateľské tvary a zvoľte si radšej podpník Colt, ktorý rastie oproti vyššie spomenutým asi o 40 % slabšie. V prípade, že budete pestovať stromy intenzívne, napríklad v tvare štíhle vreteno, tak si zabezpečte výpestky na podpníku Gisela.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou? Júl v okrasnej záhrade: Režeme levanduľu, rozmnožujeme vajgélie a staráme sa o ruže a hortenzie