Extrémne slnečný balkón? Táto trvalka je preň ideálna

 • 30.05.2017

Celodenné páliace slnko na balkónoch, terasách či na záhonoch je v lete veľký problém. Existujú druhy, ktoré sa najkrajšie rozvinú na slnku, no nesmie ho byť priveľa. Jedna z mála trvaliek, ktorej neprekáža ani ten najsilnejší úpek, je delosperma.

Delosperma - ideálna trvalka na extrémne slnečný balkón

Kontrolný zoznam

Materiál:

 • rastliny delospermy (rôzne druhy)
 • piesočnatý substrát
 • keramzit
 • vegetačné nádoby
 • kúsky hornín
 • štrk na dekorovanie povrchu

Náradie:

 • záhradnícke nožnice
 • záhradnícka lopatka
 • krhla s vodou

Náročnosť: **
Čas: 30 minút
Ľudia: 1
Obdobie: leto

Pracovný postup

1. VÝBER

Výber
Nakúpime len zdravé, dobre rozrastené a ideálne kvitnúce rastliny. Buďme obozretní pri akciovej ponuke, pretože môže ísť o nekvalitné, často aj choré jedince.

2. DRENÁŽ

Drenáž
Rastlinu si môžeme vysadiť do štrkových záhonov, skaliek a suchých múrikov. Rovnako sa nám rozrastie aj v nádobe, no nezabúdame na drenážnu vrstvu.

3. SUBSTRÁT

Substrát
Najdôležitejšie je, aby bol priepustný. Namiešame si ho najlepšie sami z hrubšieho piesku, kamennej drviny a záhradnej zeminy. Substrátom naplníme črepník do polovice.

4. VÝSADBA

Výsadba
Delospermu nevysádzame príliš hlboko ani plytko. S rastlinou manipulujeme opatrne, aby sme nepoškodili krehké dužinaté listy. Okolie rastliny vyplníme substrátom.

5. NÁSTIELKA

Nástielka
Okolie vysadených rastlín vysypeme vrstvou štrku, ktorá bude substrát zohrievať. Ak vysádzame do štrkových záhonov, určite nepoužívame čiernu textíliu.

6. HORNINA

Hornina
Možností, ako si naaranžovať kamene v nádobe, je veľa. Kúsky hornín môžeme umiestniť do pozadia, kde budú kumulovať teplo a tak podporovať rast delospermy.

7. ZÁLIEVKA

Zálievka
Aj keď ide o suchomilnú rastlinu, vždy by sme ju mali po výsadbe zaliať, aby sa naštartoval proces zakorenenia. Vodu však predtým necháme odstáť.

8. OČISTA

Očista
Ak chceme, aby rastliny pôsobili vitálne a dlhšie kvitli, počas leta im pravidelne odstraňujeme odkvitnuté kvety. Nebudú sa tak vysiľovať tvorbou semien.

9. ROZMNOŽOVANIE

Rozmnožovanie
Delospermu si aj počas leta môžeme jednoducho rozmnožiť pomocou odrezkov. Tieto sa nám pomerne rýchlo zakorenia v substráte určenom na rozmnožovanie.

10. PREMOKRENIE

PremokreniePri pestovaní tejto sukulentnej rastliny sa vyvarujeme premokrenia substrátu. Ak má rastlina vyššiu pôdnu alebo vzdušnú vlhkosť je náchylná na hubové choroby.

11. UMIESTNENIE

Umiestnenie
Vysadené nádoby umiestnime na slnečné a teplé miesto. Dajme pozor, aby nádoby neboli pod odkvapom ani v blízkosti vodného zdroja.

Dobré rady

Životnosť

Delospermy patria, ak majú vytvorené optimálne podmienky, k dlhovekým trvalkám. Sú mrazuvzdorné a po čase sa napríklad v záhonoch veľmi bohato rozrastú.

Miesto

Nevyhnutné ale je dopriať im viac sucho ako vlhko, najmä dostatok slnka zo všetkých strán. Nebude im prekážať slnečný úpal ani vietor. Viac sa však hodia do nížin, vo vyšších polohách sa im nemusí dobre dariť. Počas zimy môžu byť umiestnené vonku, ideálne však pod strieškou, aby sa k nim nedostala voda. Sem-tam ich treba zaliať, ale to len v dňoch, keď je veľmi slnečno a nemrzne. Mladšie jedince možno na zimu zakryť netkanou textíliou.

Pestovanie

Zálievka týchto rastlín je potrebná len v dňoch, keď je dlhšie príliš horúco. Krátkodobé zanedbanie polievania im neublíži, ak sú však bez vody dlhší čas, menej kvitnú a príliš sa nerozrastajú. Vyplatí sa ich aj prihnojovať, pričom môžeme použiť pokojne i hnojivo na kvitnúce trvalky. Intenzita prihnojovania nemusí byť veľká. Delospermy kvitnú obvykle dlho do jesene. Pri pestovaní v nádobách je dôležité ich občas presadiť, najlepšie počas jari.

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Nenáročné, dlho a bohato kvitnúce, také sú rudbekie. Máte v záhrade týchto poslov leta? Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať? Nehľadajte štvorlístok: Ďatelina lúčna upravuje trávenie, pomáha pri reume i pri kašli Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade