Vlnatka na izbových rastlinách (biele chumáčiky na palmách, vatové útvary na kvetoch)

Objavili ste na izbových kvetoch biele chumáčiky? Zrejme ich napadla vlnatka. Čaká vás tvrdý a náročný boj.

Prejavy

Vlnatka je malý hmyz s bielym alebo béžovým, niekedy i ružovkastým telom. Vypúšťa voskovité sekréty, ktoré vytvárajú chumáčiky. Práve vďaka chumáčikom si škodcu najčastejšie všimneme. Napádajú prakticky všetky izbové rastliny, najčastejšie ich nájdeme na tučnolistoch, kaktusoch, palmách, ale aj orchideách, dracenách a fikusoch. Vlnatka škodí cicaním rastlinných štiav. Vďaka vatovým chumáčikom, pod ktorými sa ukrývajú larvy a vajíčka, je boj s týmto škodcom pomerne náročný a niekedy je jednoduchšie rastlinu vyhodiť.

Chemická ochrana

Použiť môžeme postreky Dursban, Karate Zeon, Calypso, Mospilan. Do postrekovej kvapaliny pridáme zmáčadlo, napríklad Silwet. Pred samotnou aplikáciou postreku je vhodné narušiť kolónie vatovou tyčinkou. Postreky treba opakovať aspoň 3x a meniť, pretože jeden postrek zvyčajne nepostačuje a problém sa opakuje.

Ekologická ochrana

Ekologickou alternatívou je prípravok z 20g draselného mydla a litra vody, do kvapaliny pridáme aj 100 ml denaturovaného liehu. Týmto prípravkom opatrne zotierame všetky vatové útvary, ošetrenie pravidelne opakujeme.

Prevencia

Pravidelná kontrola izbových rastlín, kontrola aj rubovej strany listov. Napadnuté rastliny okamžite izolujeme.

vlnatka; izbové rastliny; palmy; škodce na palmách; vatové útvary; biele chumáčiky na izbovkách; fikusy; škodce na fikuse; kaktusy