Dvojročka, na ktorej kvety sa oplatí počkať. Náprstníky vysievame práve teraz

  • 12.06.2022

Náprstník patrí k takzvaným dvojročným rastlinám, čo znamená, že v prvom roku vytvára listy a koreňovú sústavu, ale na kvety si počkáme až do mája či júna ďalšieho roka. Následne po odkvitnutí postupne odumrie.

Náprstník
Foto: isifa/Shutterstock

Drobné jemné semienka náprstníka vysievame v máji až júni nariedko na povrch substrátu do kvetináčov alebo výsevných nádob. Pripravenú pôdu pred výsevom výdatne zalejeme, ak tak urobíme až po výseve, voda semienka odplaví. Ale pozor, na rozdiel od väčšiny iných rastlín semená nezasypávame pôdou. Na vyklíčenie potrebujú totiž svetlo.

Aby sme klíčiace rastlinky ochránili pred rýchlym odparovaním vody zo substrátu, výsevnú nádobu zakryjeme skleneným krytom alebo priesvitným plastovým vreckom. Po vyklíčení kryt odstránime. Keď sa objavia prvé pravé listy, sadeničky vyjednotíme alebo pikírujeme. Von vysádzame v septembri až októbri, vtedy by už mali byť rastliny dobre prekorenené.

Okrem výsevu do nádob môžeme semená vysievať aj priamo na záhon. Dôležité je vybrať stanovište s rozptýleným tieňom, vďaka ktorému klíčiace rastlinky nespáli slnko.

V záhone je náprstník schopný sa množiť aj sám. Stačí nechať dozrieť semená a umožniť ich prirodzené vysemenenie.

Náprstník
Foto: isifa/Shutterstock

Výsev náprstníka krok za krokom

  1. Kvetináč či výsevnú nádobu naplníme do dvoch tretín výsevným substrátom. Doplníme preosiatym substrátom bez väčších kúskov, ktoré by mohli brániť klíčeniu.
  2. Substrát jemne utlačíme na mieru vyrobeným tlačidlom alebo spodkom iného kvetináča. Výdatne zalejeme tak, aby bol celý objem substrátu mokrý.
  3. Niekoľko drobných semienok si nasypeme do dlane. Pomocou prstov druhej ruky semienka rozmiestnime na povrchu, nie však príliš nahusto.
  4. Substrát so semienkami zakryjeme napríklad sklom, aby sa v ňom udržala vlhkosť. Vysychajúci substrát nezalievame zhora, ale prilievame vodu do podmisky.

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?