Fuzarióza cibuľovín: Ako jej predchádzať?

  • 24.07.2021

Dobrý deň, poradíte mi, čo postihlo môj porast ľalií? Ďakujem.

Fuzarióza ľalií

Podľa fotky sú ľalie napadnuté hubou z rodu Fusarium (F. oxysporum). Choroba sa nazýva fuzarióza. Napadnuté pletivá sú vodnaté a zhnednuté, rastliny zakrpatievajú, listy a stonky žltnú a odumierajú. Infikované sú aj podzemné časti – šupiny cibúľ – a podliehajú hnilobe. Hniloba postupuje odspodu nahor.

Ochorenie sa častejšie prejavuje počas daždivého počasia na jar, keď je pôda nadmerne vlhká. Zdrojom nákazy je pôda alebo infikované sadivo. Huba napáda aj iné cibuľoviny. Napadnuté rastliny treba z porastu odstrániť a spáliť, či hlboko zakopať.

Ochranou pred šírením je výsadba zdravých cibúľ (kúpa už morených proti hubovým chorobám), striedanie miesta výsadby po 4 až 5 rokoch. Pôda má byť humózna s dostatkom vlhkosti, nie však premokrená. Vhodné je i preventívne ošetrovnie cibuľovín prípravkami proti hubovým chorobám, napríklad Fungimat AL Magnicur, Fungimat Magnicur, HF Mykol, Multirose, najmä v miestach s častejšími zrážkami. Prípravky treba striedať.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Ing. Anna Szabóová
Foto: archív redakcie
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Muchovník: Superpotravina s protirakovinovými účinkami a živý plot v jednom Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce?
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny? Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky