Gloxínie: Tajomstvo úspechu ich pestovania sa ukrýva v správnej zálievke a stanovišti

  • 05.02.2022

Rada by som pestovala gloxínie. Poradíte mi, prosím, ako sa o ne starať?

Gloxínie

Gloxínie (Synningia speciosa) sú izbové rastliny pôvodom z Brazílie. Sú príbuzné africkým fialkám. Vyžadujú stanovište s dostatkom rozptýleného svetla, nie priame slnko.

So zálievkou opatrne

Aby krásne kvitli, potrebujú dostatočnú vlhkosť vzduchu. So zálievkou treba byť opatrní, polievame ich odstátou vodou izbovej teploty, do ktorej aspoň raz až dvakrát týždenne pridáme hnojivo. Gloxínie neznášajú polievanie zvrchu a premokrenie, vtedy často odhnívajú. Po odkvitnutí zálievku obmedzíme. Rastline pomaly zaschnú listy, a ak sa stihla vyvinúť, zostane v črepníku hľuza. Celý črepník dáme na chladné a tmavé miesto, kde ho necháme, až kým sa neobjavia nové výhonky. Vtedy hľuzu presadíme do nového substrátu.

U nás zakúpené rastliny sú však pestované buď zo semien, alebo z odrezkov, a preto často nestihnú vytvoriť hľuzy. Novú rastlinu ale môžeme vypestovať z listových odrezkov.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Jarmila Králová, Arboretum Mlyňany SAV
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Júl v okrasnej záhrade: Režeme levanduľu, rozmnožujeme vajgélie a staráme sa o ruže a hortenzie Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?