Prečo vianočnému kaktusu opadávajú kvety?

  • 09.12.2018

Mám vianočný kaktus, ale asi som ho preliala a teraz má mäkké listy. Kvety síce vyrástli, ale opadávajú. Dá sa urobiť ešte niečo preto, aby kvitol na Vianoce?

Prečo vianočnému kaktusu opadávajú kvety?

S najväčšou pravdepodobnosťou nie. Ak kvety opadávajú, rastlina už sotva vytvorí náhradné. Kvety obvykle opadávajú pri výkyvoch teploty alebo nepravidelnej zálievke.

Pri pestovaní si dajte nabudúce pozor na zopár dôležitostí. Vianočný kaktus alebo šlumbergera (Schlumbergera truncata) je inak veľmi dekoratívny sukulent v čase kvitnutia. Jeho domovom sú teplé a vlhké oblasti brazílskeho pralesa. Väčšinou tento kaktus rastie ako epifyt, teda prichytený niekde v korune stromov. V byte by mal rásť pri teplote okolo 22 °C a na svetle. Pozor, nie na priamom slnku!

Prečo vianočnému kaktusu opadávajú kvety?

Zalievať ho treba opatrne, vždy tak, aby bol substrát stále mierne vlhký, nie preliaty. So studeným substrátom je to veľmi zlá kombinácia. Výsledkom je hnitie koreňov a  opadávanie kvetných pukov. Substrát na pestovanie by mal byť priepustný, výživný a piesočnatý. Aspoň raz za dva týždne ho prihnojte hnojivom na kaktusy alebo polovičnou dávkou hnojiva na izbové rastliny. Po odkvitnutí je dobré dopriať rastline obdobie vegetačného pokoja (asi dva mesiace) – teda bez zálievky aj prihnojovania.

V lete môžete vianočný kaktus premiestniť do exteriéru, niekde do polotieňa. Neskôr na jeseň, od septembra do októbra, keď zakladá kvety, by mal prejsť obdobím chladu. Zálievka v tomto čase by mala byť minimálna. Po vytvorení krásnych veľkých a vyfarbených pukov rastlinu opatrne preneste do teplej miestnosti.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, Pixabay
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?