Inšpirácia na sezónnu výsadbu: Aj počas jesene môže byť terasa krásna

  • 27.10.2020

Počas jesene sa môžeme tešiť pohľadom na rozkvitnuté výsadby typicky jesenných rastlín.

Inšpirácia na sezónnu výsadbu: Aj počas jesene môže byť terasa krásna

Využiť sa dajú chryzantémy, vresy, starčeky, horce, rôzne druhy okrasných tráv, heuchery, okrasné kapusty a ďalšie druhy, zistíme si však, ktoré sú mrazuvzdorné a podľa toho kvetináč na noc zakrývame.

Základom atraktívnej výsadby je správne zvolená, ideálne mrazuvzdorná vegetačná nádoba, ale i taká, ktorá sa farebne, štýlovo aj materiálovo hodí do daného prostredia. Pripravíme si kvalitný a čerstvý záhradnícky substrát a trochu keramzitu, ktorý nasypeme na dno črepníka. Vysádzať môžeme teraz aj nahusto. Sadenice by mali mať neporušený koreňový bal. Po výsadbe ich dobre zavlažíme a substrát udržiavame stále mierne vlhký.

Inšpirácia na jesennú výsadbu

Budeme potrebovať:

  • stĺpovitý vres (Calluna vulgaris) “Skyline”
  • heuchera (Heuchera) s purpurovými listami “Wild Rose”
  • starček so striebristými listami (Senecio maritimus)
  • okrasná tráva ostrica (Carex) “Ice dance”

1. Drenáž

Sypanie keramzitu do veľkého kvetináča

Na dno črepníka, ktorý má na dne otvor na odtok prebytočnej zálievkovej vody, dáme trochu keramzitu. Následne ho naplníme čerstvým substrátom asi do dvoch tretín.

2. Vres

Výsadba vresu do kvetináča

Vres bude prvou vysadenou rastlinou. Predtým ho dobre zalejeme a koreňový bal opatrne v rukách uvoľníme, prípadne po obvode a po povrchu opatrne narežeme nožom.

3. Ďalšie rastliny

Polievanie jesennej výsadby

Ďalšie rastliny vysádzame postupne od stredu po okraj. Okolo koreňov dosypeme substrát, utlačíme a nakoniec vysadenú zeleň dobre zalejeme.

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Zornica alebo amarylka? Takto ich rozoznáte! Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny?