Kedy je správny čas na rez višne a broskyne?

  • 29.08.2020

Kedy môžem zrezať višňu? Závisí to od odrody alebo od lokality? A druhá otázka: je lepšie zrezať broskyne teraz alebo až na jar? Ďakujem.

Kedy je správny čas na rez višne a broskyne?

Presvetľovací rez višní, ale aj čerešní a ďalších kôstkovín môžeme bez ohľadu na lokalitu robiť už koncom augusta a začiatkom septembra. Rezom pritom odstránime všetky poškodené a zahusťujúce konáre. Môžeme dokonca zmladiť aj kostrové konáre.

Čo sa týka broskýň, ideálny čas je v predjarí, keď pominú zimné mrazy, ale ešte sa nenalievajú púčiky. Na prelome augusta a septembra môžeme poskracovať letorasty, teda tohtoročné prírastky, aby sme tak podporili vývoj kvetných púčikov na nasledujúcu sezónu.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Martin Čurda
Foto: archív redakcie
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Júl v okrasnej záhrade: Režeme levanduľu, rozmnožujeme vajgélie a staráme sa o ruže a hortenzie Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou? Orech čierny: Nedocenený strom s vysokou hodnotou, ktorý odolá aj vrtivke