Kedy presvetľovať koruny ovocných stromov?

  • 31.01.2021

Poradíte prosím, kedy presvetľovať koruny ovocných stromov? Aké obdobie je najvhodnejšie?

Kedy presvetľovať koruny ovocných stromov?

Najlepšie ovocie rodia dobre presvetlené koruny. Robíme tak v rámci zimného rezu, čiže približne od decembra do februára. Vyberieme si na to dni s teplotami okolo 0 °C, keď môžeme ovocné stromy presvetliť aj zmladiť.

Pozor však, robíme tak iba pri jadrovinách, nikdy nie pri kôstkovinách. Tie presvetľujeme a režeme zásadne v období tesne pred kvitnutím, inak hrozí, že sa do vzniknutých rán dostane hubová infekcia, ktorá dokáže strom aj zlikvidovať. Preto kôstkoviny zvlášť dôsledne chránime pred akýmkoľvek zimným poškodením.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk. Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Nenáročné, dlho a bohato kvitnúce, také sú rudbekie. Máte v záhrade týchto poslov leta? Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Vôňe majú vplyv na našu náladu, preto s nimi treba narábať citlivo. Ktoré aromatické rastliny si vybrať do záhrady? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať?