Kedy je vhodný čas na rez kôstkovín?

  • 15.08.2021

Jadroviny sa režú v predjarí, ale dočítal som sa, že kôstkoviny sa vtedy nerežú. Kedy je teda vhodný čas na ich rez?

Rez kôstkovín

Keďže kôstkoviny sú počas zimy náchylné na vymrznutie a tiež na hubové ochorenia, režeme ich počas sezóny. Buď na jar od začiatku pučania až do obdobia kvetu, alebo hneď po zbere úrody. Vtedy majú stromy veľkú šancu, aby sa pri malých ranách ubránili infekcii.

Ich šancu zvýšime aplikáciou postreku proti hubovým chorobám hneď po reze. Väčšie rany však aj počas vegetácie musíme riadne ošetriť štepárskym voskom alebo stromovým balzamom.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Zornica alebo amarylka? Takto ich rozoznáte! Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny?