Je vaša záhrada bezpečná aj pre vaše deti? Tu je niekoľko odporúčaní, ktorým by ste mali venovať pozornosť

  • 11.04.2019

Teplé jarné dni sú ideálne pre aktivity na záhrade. Príroda sa zobudila a láka nás tráviť čas pod holým nebom. Predovšetkým deti to ťahá von. Záhrada sa opäť stáva ich ihriskom, miestom, kde sa cítia voľné a slobodné. Uvažovali ste nad nástrahami, ktoré na ne na záhrade číhajú? Viete ako zabezpečiť, aby záhrada bola bezpečná pre detské hry?

Záhrada sa opäť stáva ich ihriskom, miestom, kde sa cítia voľné a slobodné. Uvažovali ste nad nástrahami, ktoré na ne na záhrade číhajú? Viete ako zabezpečiť, aby záhrada bola bezpečná pre detské hry?

Preč s nástrahami

Ak máte malé deti, zbavte vašu záhradu všetkého, na čom by sa mohli poraniť. Odpíľte ostré konáre stromov, vyhoďte tŕnisté rastliny, zrovnajte povrch. Takto sa zníži riziko poranení a nehôd. Zvážte výsadbu nízkych rastlín, mäkkého trávnatého koberca, živých plotov.

Skontrolujte, či sú kamenné chodníky a schody v poriadku. Ak sa objaví čo len malá prasklina, ihneď to opravte. Taktiež upevnite uvoľnenú dlažbu.

Je vaša záhrada bezpečná aj pre vaše deti? Tu je niekoľko odporúčaní, ktorým by ste mali venovať pozornosť

Kvety vhodné pre deti

Deti majú vo zvyku blúdiť a dostať sa k rôznym skrytým nástrahám. Preto je dôležité poznať nebezpečné a jedované kvety a rastliny. Do záhrad s deťmi sa odporúčajú levandule, sedmokrásky a slnečnice. Nielenže sú bezpečné pre deti, vyzerajú tiež krásne.


Slnečnice

Bezpečne za plotom

Uistite sa, že vaša záhrada je po celom obvode oplotená. Ploty a brány pravidelne kontrolujte. Dieťa veľmi rýchlo nájde medzeru, cez ktorú sa prešmykne do vedľajšej záhrady, kde môžu byť ľahko dostupné rôzne ostré predmety a prístroje či odkrytý bazén.

Čas na zábavu

Hračky by mali byť navrhnuté s ohľadom na bezpečnosť detí. Detské preliezačky, šmykľavky, hojdačky umiestnite na mäkký povrch. Ak vaše dieťa spadne na trávu, hrozí menšie riziko poranenia.

Deti na trampolíne

Záhradné vybavenie, ktoré sa najviac spája s detskými zraneniami v záhrade, sú trampolíny. Nevyhnutná je bezpečnostná sieť. Tiež je dobré stanoviť si nejaké pravidlá týkajúce sa počtu osôb, ktoré môžu byť v jednej chvíli na trampolíne. Je tiež dôležité, aby dospievajúci a dospelí nechodili na trampolínu súčasne s malými deťmi.

Kontrola hojdacích sietí

Súčasťou našich záhrad bývajú často hojdacie siete a závesné kreslá. Pred ich použitím sa uistite, že sú nastavené správne. Sieť dôkladne skontrolujte.

Hojdacia sieť

Najjednoduchší a najlacnejší spôsob je zavesiť sieť o dva stromy. Treba si však uvedomiť možné riziká, ktoré takéto riešenie prináša. Odporúčame kreslá a siete zavesiť na stojany, ktoré sú na to určené a spĺňajú určité bezpečnostné kritériá.

Hojdacie závesné kreslo

Tam si nesadaj!

Na začiatku sezóny je nevyhnutné skontrolovať aj záhradný nábytok.  Hľadajte praskliny, škrabance a iné poškodenia, ktoré by mohli ublížiť vám či vašim deťom. Pri čalúnenom nábytku venujte pozornosť aj čalúneniu a nosným popruhom. Nie je nič horšie, ako keď sa počas grilovačky znenazdania ocitnete na zemi. Ak ste sa rozhodli vášmu nábytku vrátiť farby, používajte netoxické a zdraviu nezávadné výrobky. Proti agresívnemu slnečnému žiareniu vás zas ochráni slnečník.

Ratanové sedenie

 

Zdroj: TEMPO KONDELA, s.r.o.
Foto: TEMPO KONDELA, s.r.o., Pexels.com

 

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Predĺžte si sezónu už teraz: 10 plodín, ktoré môžeme vysievať aj počas júna Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Veľký prehľad samozberu jahôd naprieč celým Slovenskom. Aké sú tento rok ceny a otváracie hodiny? Jún v okrasnej záhrade: Toto všetko treba urobiť do konca mesiaca Prečo žltnú mladé listy malín?
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Martin Čurda radí: Ako odľahčiť ílovitú pôdu a pripraviť ju na výsevy v budúcej sezóne? Prečo zožltli listy na broskyni? Môže ísť o chlorózu, takto jej predídete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa LIMITOVANÁ AKCIA: Ročné predplatné časopisu + 4 prípravky na ochranu záhrady za bezkonkurenčnú cenu!