Kvíz: Jarný čas nás láka skrášliť si záhony či balkóny pestrou paletou kvetov. Ako dobre poznáte trvalky?

  • 19.04.2021

Široký výber trvaliek uspokojí akéhokoľvek nadšenca. Fantázii sa medze nekladú. Či už uprednostňujete vôňu, farbu alebo liečivé účinky, z množstva dostupných trvaliek si často ani nedokážete vybrať.

Sadíte si ich na okrasu, túžite po romantickej záhrade alebo po pokojnom mieste na balkóne? A myslíte si, že máte dokonalý prehľad o svete trvaliek? Otestujte sa.

0%

Levanduľa lekárska je najznámejším a najčastejšie pestovaným druhom levandule. Pýši sa svojimi liečivými účinkami. Medzi jej bežné názvy patrí levanduľa úzkolistá, levanduľa pravá, či levanduľa obyčajná. Jej latinský názov znie:

Levanduľa Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Poznáte modrý dáždnik? Agapanthus Blue Umbrella má dekoratívne listy a v období kvitnutia nás obdarí mnohopočetnými modrými kvetmi. Viete, kde ho treba ideálne umiestniť?

Modrý dáždnik Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Delphinium elatum je latinský názov trvalky, ktorá svojimi nádhernými kvetmi dodá punc každému kvetinovému záhonu. Jej názov je priam poetický. Viete, o ktorú rastlinu sa jedná?

Stračia nôžka Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Echinacea purpurová je známa svojimi liečivými účinkami. Patrí medzi trvalky dekoratívne a zároveň osožné. Účinne pôsobí proti baktériám a vírusom, no jej zdravotné benefity siahajú oveľa ďalej. Kedy ju ešte môžeme využiť?

Echinacea purpurová Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Táto trvalka má krásne farebné kvety s výrazným žltým stredom, ktorý je lemovaný fialovou škvrnou. Farby kvetov sú rôzne, od bielych, oranžových, žltých, červených až po ružové. Sparaxis zbožňuje slnečné stanovištia a nazýva sa tiež:

Cigánsky kvet Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Margarétka snáď každého z nás sprevádzala detstvom pri potulkách. Margaréta vratič - Vratič obyčajný so svojimi drobnými žltými kvetmi patrí medzi jedovaté rastliny. Viete, prečo sa ju napriek tomu oplatí pestovať?

Vratič Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Myší chvostík alebo rebríček poznáme z našich lúk ako liečivú rastlinku s bielymi kvetmi, často považovanú za obyčajnú burinu. Dnes má rebríček množstvo kultivarov s celou škálou farieb. Patrí medzi nenáročné trvalky, dokáže vyrásť takmer všade a na zalievanie mu postačia zrážky. Zo zdravotných benefitov dávame do popredia pomoc pri:

Myší chvost Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Klinčeky sú všestranné a nenáročné stále zelené trvalky s voňavými kvetmi. Sú vhodné na výsadbu v záhone, na balkónoch, ale i v skalkách. Rod dianthus spadá do čeľade Caryophyllaceae a patrí doň niekoľko druhov kvitnúcich rastlín. Uhádnete, k akému číslu má blízko?

Klinčeky Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Táto liečivá trvácna rastlina sa pestuje ako okrasná skalnička a obdarí nás modro-fialovými kvietkami. Má široké spektrum liečivých vlastností. Okrem využitia pri liečbe zápalu horných dýchacích ciest, liečbe kašľa a nechutenstva, má aj výrazné močopudné vlastnosti. Používa sa preto pri zápaloch močových ciest a obličiek. Tušíte, o akú rastlinku ide?

Veronika lekárska Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Čemerica čierna je trvalka so vždyzelenými listami. Jej latinský názov je Helleborus niger. Viete, čím je výnimočná?

Čemerica Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Kvíz: Ako dobre poznáte trvalky?
Pekné záhony viete oceniť, no doma uprednostníte skôr jednoduchosť a nenáročné pestovanie.

Vysádzanie levandule

Máte pocit, že vy a kvety by ste mohli byť vo väčšom súznení. Na miske váh uprednostňujete úžitok pred dekoráciou. Občas vám niečo nevyšlo, ale keďže prax robí majstra a vy sa zo svojich pestovateľských chýb viete poučiť, nič nie je stratené.
Trvalky sú vám blízke, no ešte máte priestor na zdokonaľovanie.

Vysádzanie trvaliek

Poznáte bežne pestované rastliny, no ríšu trvaliek stále objavujete. Občas sa niečo nepodarí, no často sa pýšite krásnym výsledkom práce. Možno váhate, či dať kvetinám väčší priestor. Ak sa rozhodnete pre kompromis medzi úžitkovou a okrasnou časťou záhrady, ste na dobrej ceste obklopiť sa vôňou kvetov!
Viete oceniť upravené záhony a v rastlinách máte dostatočný prehľad.

Zátišie s trvalkami

Poznáte množstvo trvaliek a vaša záhrada či balkón sú toho dôkazom. Máte radi, keď vás obklopuje vôňa kvetov. Vaše záhony a okná nezdobia výlučne muškáty, naopak, demonštrujú pestrosť a odvahu. Nebojíte sa nových výziev a zvládnete aj náročnejšie kvietky.
Máte skutočný prehľad, blahoželáme!

shutterstock 1243055302

Kvety sprevádzajú každý váš krok. Máte ich radi a oni vám to s láskou opätujú. Považujete ich za viac než dekoráciu a poznáte aj ich liečivé benefity. Drieme vo vás romantický duch a možno sa občas pristihnete, že svoje kvietky oslovujete. Blahoželáme vám k vedomostiam a k skvelému výsledku!

 

Pripravila: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock

Tagy: kvíz | trvalky

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať? Nehľadajte štvorlístok: Ďatelina lúčna upravuje trávenie, pomáha pri reume i pri kašli